Abstract | Kronična bolest je stanje koje se smatra neizlječivim i dovodi do poremećaja psihičkog, tjelesnog i socijalnog funkcioniranja pojedinca, a oboljelog sprječava u potpunom obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Kronične bolesti nažalost su zamijenile akutne i postale ozbiljan zdravstveni problem. Na njih odlazi najveći dio zdravstvenih troškova. Neke od najčešćih kroničnih bolesti koje se opisuju u radu su: diabetes, tumor, reumatoidni artritis, kronične opstruktivne plućne bolesti, bolesti srca i krvnih žila i multipla skleroza. Oboljele osobe teško se pomire s dijagnozom, suočene su s novim promjenama i prilagodbama u životu ovisno o vrsti i stadiju bolesti, te prolaze kroz proces faze prilagodbe na kroničnu bolest.
Promjene u kvaliteti života očituju se u raznim životnim ulogama. Dolazi do promjena unutar okruženja u kojem bolesnik živi i radi. Negativan stav prema bolesti u većini slučajeva utječe na progresivno opadanje kvalitete života. Sve to najčešće dovodi do promjena u psihičkom stanju pojedinca. Kod oboljelog nije sama bolest ta koja je smanjila kvalitetu života, nego upravo psihičko stanje koje prati bolest.
Uloga medicinske sestre u radu s kronično oboljelim osobama od iznimne je važnosti. Sastoji se od edukacije bolesnika pa sve do pružanja podrške i usmjeravanja da promjeni dotadašnji način života. Navike pojedinca teško je promijeniti, one zahtijevaju dugotrajno privikavanje na novi način života. Promjene zahtijevaju puno odricanja, znanja, potpore, vjere i strpljenja. Medicinska sestra je upravo ta koja treba informirati pacijenta, slušati, odgovarati na mnogobrojna pitanja, te uvijek biti na raspolaganju, pogotovo u prvim fazama prilagodbe na kroničnu bolest. Cilj je potaknuti bolesnika da shvati ozbiljnost bolesti, svrhu liječenja, te da se pomiri s činjenicom da je pridržavanje pravila jedini način poboljšanja kvalitete života. |