Sažetak | Zbog neobnovljivosti i štetnog utjecaja fosilnih goriva istražuju se nove metode dobivanja energije i počinje potraga za adekvatnom zamjenom za ovim vodećim izvorom energije u svijetu. Stoga dolazi do razvoja alternativnih goriva koji predstavljaju novi ekološki i obnovljiv izvor energije. Ovaj rad istražuje biodizel iz biljnih ulja kao jedan oblik alternativnog goriva. Biodizel pripada u biogoriva, odnosno gorivima koja se dobivaju iz prerade biomasa. Biogoriva dijelimo u tri generacije ovisno o sirovini koja se upotrebljava tijekom proizvodnju. Prva generacija proizvodi se iz jestivih biljnih kultura, druga iz nejestive biomase, dok se kod treće generacije koriste alge.
Biodizel je smjesa metil estera masnih kiselina, a osim iz biljnih ulja može se proizvesti iz otpadnog jestivog ulja te iz masti i ulja životinjskog podrijetla. Svojstva biodizela ovise o sastavu sirovine iz koje je proizveden. U radu su opisana svojstva biodizela bitna za kvalitetu goriva kao što su temperatura zapaljenja, viskoznost, cetanski broj, mazivost, ogrjevna vrijednost i svojstva pri niskim temperaturama. Osim što gorivo treba biti poželjnih karakteristika koje utječu na ispravnost i efikasnost motora, bitno je i da ima što manji negativan utjecaj na okoliš. Kako bi znali ukupan ekološki utjecaj nekog goriva na okoliš bitno je uzeti u obzir emisije štetnih tvari prilikom proizvodnje sirovina za gorivo, prilikom proizvodnje samog goriva i tijekom njegova izgaranja.
U ovom radu naglasak je na jestivim i nejestivim biljnim uljima kao sirovini za proizvodnju biodizela. Neka jestiva biljna ulja za proizvodnju biodizela su suncokretovo, sojino, palmino i ulje uljane repice, a nejestivo biljno ulje iz biljke jatrofe. Za proizvodnju biodizela može se koristiti i otpadno jestivo ulje. Kako bi biljna ulja postala dostatno gorivo poželjnih svojstava moraju proći određene kemijske procese. Postoji nekoliko metoda proizvodnje biodizela iz biljnih ulja: piroliza ili termalno krekiranje, mikroemulzifikacija i transesterifikacija. Transesterifikacija je, zbog jednostavnost, efikasnosti i ekonomičnosti, trenutno najpopularnija metoda proizvodnje biodizela iz biljnih ulja. |