Sažetak | Celijakija ili glutenska enteropatija jest bolest koja se javlja kod genetski predisponiranih ljudi, a očituje se nakon ingestije glutena imunološkom reakcijom na glijadinski fragment glutena. Imunološki odgovor potiče upalnu reakciju te dovodi do atrofije crijevnih resica koje su važne za apsorpciju hranjivih tvari. Bolest se javlja u 1 % svjetske populacije i može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi.
Simptomi se razlikuju od osobe do osobe, mogu biti intestinalni, no bolest se sve više prezentira atipičnim kliničkim slikama ili su bolesnici asimptomatski. Neki od simptoma su nadutost i bol u trbuhu, kroničan zatvor ili proljev, anemija, glavobolje i mnogi drugi.
U dijagnostici celijakije važno je pratiti pet ključnih koraka: klinička sumnja na celijakiju, serološki testovi, patohistološka analiza sluznice tankog crijeva, genska analiza DQ2DQ8-heterodimera te pozitivan klinički odgovor na bezglutensku prehranu. Serološki testovi rade se iz uzorka plazme kao neinvazivna metoda otkrivanja antitijela na tkivnu transglutaminazu, endomizijska antitijela i antitijela na deamidirane glijadinske peptide. Patohistološka analiza sluznice tankog crijeva zlatni je standard u dijagnostici celijakije, provodi se endoskopijom i preporuča se uzeti četiri do šest uzorka bioptata. Danas su razvijene razne endoskopske metode i tehnike koje pomažu lakšem dijagnosticiranju. Kako je celijakija genetska bolest, u dijagnostici se radi i HLA tipizacija HLA-DQ2 i HLA-DQ8 heterodimera koji su odgovorni za ispoljavanje bolesti.
Jedini lijek koji je, za sada, djelotvoran je doživotno pridržavanje bezglutenske dijete što znači izbacivanje glutena iz prehrane, što najčešće znači izbacivanje žitarica poput pšenice i svih njenih varijacija, ječma, zobi. Što se praćenja bolesti tiče, nakon dijagnosticiranja celijakije potrebno je posjetiti liječnika za tri do šest mjeseci od postavljanja dijagnoze, a zatim raditi redovne godišnje kontrole da se dobije uvid u opće stanje bolesnika te uvid u to pomaže li mu bezglutenska dijeta.
U novije vrijeme ispituje se još jedna mogućnost liječenja budući da su znanstvenici otkrili novo antitijelo koje bi moglo spriječiti imunološki odgovor u doticaju bolesnika s glutenom bez da ono utječe na ostatak imunološkog sustava, no za to se tek provodi prvo kliničko istraživanje. |