Sažetak | Rak dojke je najčešća maligna bolest kod žena od koje vrlo rijetko obolijevaju i muškarci. Manifestira se pojavom nove tvorbe, koja nastaje kada normalne žljezdane stanice dojke promjene svoja svojstva, počnu nekontrolirano rasti, razmnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Tumorske stanice mogu se odvojiti od primarnog tumora, te se limfogeno, hematogeno ili direktnom invazijom proširiti na udaljene dijelove tijela gdje stvoraju novi tumor, odnosno metastatski rak dojke. Najčešća mjesta metastaziranja su kosti, jetra, pluća, mozak te limfni čvorovi. Ovu bolest karakterizira spori rast novotvorine, u prilog tomu govori činjenica kako može proći 6 do 8 godina dok tumor postane klinički vidljiv i dođe do veličine 1 do 2 cm.
Kao što za većinu tumora ne znamo točan uzrok nastanka, tako ni za ovu vrstu točan uzrok još nije poznat. Postoji niz čimbenika koji utječu na nastanak i razvitak, jedan od najvažnijih je dob i genetika, zatim slijede reproduktivne promjene, životne navike ( prehrana, alkohol, pušenje), prethodna dobroćudna oboljenja, težina i visina, tjelesna neaktivnost, pozitivna obiteljska anamneza, primjena oralnih kontraceptiva te nadomjesna hormonska terapija. Kod žena s pozitivnom obiteljskom anamnezom, vrlo je bitno što ranije započeti sa samopregledom dojki te redovitim odlascima na kliničke preglede i snimanja, u cilju što ranijeg otkrića bolesti.
U najranijoj fazi razvoja raka dojke, izostavljeni su simptomi i konkretna bol. Prva najčešća manifestacija je pojava kvržice, koju žena najčešće sama napipa tokom sampregleda. Da bi se postavila točna dijagnoza raka dojke, nakon samopregleda potrebno je provesti određene dijagnostičke metode. Mamografija je prva i jedna od najvažnijih metoda dijagnosticiranja, jedini način otkrivanja raka u veličini koja se ne može napipati. Nakon postavljanja dijagnoze i određivanja o kojoj se vrsti tumora radi, započinje se s liječenjem. Najčešće se pristupa kirurškom načinu liječenja. Naravno, sve je individualno, ovisi od osobe do osobe .
Prevencija i preventivni programi vrlo su bitni kod ovog tipa bolesti. Naime, ako se na vrijeme otkrije gotovo je stopostotno izlječenje raka dojke. Potrebno je osvijestiti populaciju o važnosti ranog otkrivanja bolesti, stoga se od 2006. provodi Nacionalni preventivni program koji se do sada pokazao vrlo uspješnim i korisnim u otkriću ove maligne bolesti. |