Sažetak | Karcinom dojke najčešći je maligni tumor u žena u Hrvatskoj i čini oko 26% svih novodijagnosticiranih malignoma ženske populacije. Prognoza i preživljenje ovise o više parametara: veličina tumora, histološki tip, raširenost, metastaza u limfne čvorove i udaljene organe. Najčešći histološki tipovi karcinoma dojke su duktalni invazivni bez posebnih karakteristika tzv. NOS. Jedan od tipova je i lobularni invazivni karcinom, koji je u odnosu na druge tipove tumora češće multicentričan i znatno češće se pojavljuje bilateralno. Kao primjer tipova karcinoma s vrlo dobrom prognozom su invazivni tubularni i mucinozni karcinom. Osim histološkog tipa karcinoma određuje se i tzv. gradus odnosno stupanj diferencijacije tumora. Gradus tumora govori je li tumor dobro, srednje ili slabo diferenciran. Već ova dva pokazatelja daju okvirne informacije o prognozi i kliničkom tijeku bolesti.Od podataka koje treba sadržavati patohistološki nalaz, a odnose se na analizu reseciranog (operativnog) tkiva te su bitni za onkološko tretiranje tumora a kasnije i za dugotrajno praćenje, svakako su invazija krvožilnih prostora tumorskim tkivom, udaljenost tumora od označenih resekcijskih rubova i prisutnost metastaskog tkiva u regionalnim limfnim čvorovima.
U terapijskom pristupu jedan od najvažnijih parametara je i hormonalni status tumora, kao i prisutnost ekspresije i amplifikacije HER2. Na temelju ekspresije Estrogena, Progesterona i HER2 kao i proliferacijskog indeksa Ki67 mjerenog antitijelom MIB1 postoji pet tzv. surogatnih molekularnih podtipova (imunofenotipova) karcinoma dojke. Svaki od ovih podtipova karcinoma znači i drugačiju terapiju. Kao primjer je tzv. trostruko negativni karcinom (nema ekspresije estrogena, progesterona niti HER2), koji se liječi prvenstveno kemoterapijom, dok u svih HER2 pozitivnih bolesnica odmah treba uključiti anti-HER terapiju.
Hormonalni status tumora (Estrogen, Progesteron), kao i Ki67 te HER2 se određuju imunohistokemijski. Prema prihvaćenim smjernicama određuju se kao postotak pozitivnih tumorskih stanica, dok se HER2 navodi kao pozitivan (3+), negativan (0, 1+) ili kao dvojben nalaz (2+). U slučaju imunohistokemijski dvojbenog nalaza HER2, potrebno je učiniti jednu od in situ hibridizacijskih metoda (CISH, FISH), radi isključivanja ili potvrđivanja amplifikacije gena HER2. |