Sažetak | Limfom je naziv za zloćudni tumor čije tumorske stanice potječu iz limfocita , stanica imunološkog sustava. Limfom se može razvijati indolentno (razvija se sporo, te bolesnik može dugo živjeti s njim) ili agresivno. Postoji velik broj različitih vrsta limfoma, a klasificiraju se ovisno o njihovim obilježjima (genetičkim, imunološkim i morfološkim). Prema vrsti tumorskih stanica možemo ih podijeliti u dvije glavne podskupine : Hodgkinov (HL) i ne-Hodgkinov limfom (NHL), dok se razvojem laboratorijske tehnologije otkrilo da skupina broji 43 (prema SZO) različitih oblika limfoma.
Hodginkinov limfom kao takav je prvi opisao engleski liječnik Thomas Hodging, 1832. godine , te danas po njemu i nosi ime. Nastaje zloćudnom promjenom limfocita, i njihovim nekontroliranim množenjem koje pogađa u prvom redu tkiva limfnih čvorova, slezene, jetre i koštane srži. Popraćen je bezbolnim povećanjem limfnih čvorova, temperaturom višom od 380C bez poznatog uzroka, noćnim znojenjem, gubitkom na tjelesnom težini, malaksalosti, svrbežom kože te se mogu javiti splenomegalija i hepatomegalija. Dijagnoza se postavlja na temelju biopsije limfnog čvora. Liječenje se može sastojati od operacije, kemoterapije ili radioterapije.
Ne- Hodgkinov limfom je heterogena skupina oboljenja koja podrazumijeva više vrsta limfoma koji se međusobno razlikuju po tipu stanica iz kojih su nastali, brzini rasta, osjetljivosti na liječenje i prognozi. Prema zloćudnosti odnosno brzini rasta mogu se podijeliti na ne- Hodgkinove limfome niskog, srednjeg i visokog stupnja malignosti.
Medicinska sestra ima važnu ulogu u skrbi za pacijenta. Kod onkoloških pacijenata sestrinske intervencije nužan su i neizostavan dio procesa u svim fazama bolesti , od akutne do terminalne. Sestra sudjeluje u prepoznavanju simptoma, primjeni terapije, pružanju fizičke i psihičke pomoći i motiviranju. Uz pomoć stečenih komunikacijskih vještina medicinska sestra također educira pacijenta i njegovu obitelj (u domeni zdravstvene njege). |