Sažetak | Alzheimerova bolest je bolest stanica moždane kore i okolnih struktura, a karakterizira je brza progresivnost i ireverzibilnost te oštećenja živčanih stanica. To je duga i teška bolest, za sada neizlječiva, iscrpljujuća za oboljelog i njegovu obitelj. Manifestira se kao zaboravljivost, izgubljenost u vremenu i prostoru, nemogućnost samostalnog življenja, što dovodi do potpune ovisnosti o stalnoj skrbi i njezi druge osobe, te socijalne izoliranosti oboljelog i njegove obitelji jer ponašanja oboljelog za društvo postaju neprihvatljiva. Znakovi i simptomi su: poremećaj pamćenja, poteškoće u izvršavanju svakodnevnih aktivnosti, poteškoće govora, čitanja i pisanja, gubitak prostorne i vremenske orijentacije, pogrešne procjene i odluke, poremećaj apstraktnog mišljenja, učestalo gubljenje stvari, promjene raspoloženja i ponašanja, promjena osobnosti, gubitak koncentracije i interesa. Od postavljanja dijagnoze oboljeli prosječno žive 5-7 godina.
Ovaj završni rad obuhvaća ulogu medicinske sestre u zbrinjavanju oboljelog od Alzheimerove demencije koja počinje već u prvoj fazi gdje medicinska sestra uglavnom educira i savjetuje te upućuje obitelj. U drugoj fazi uloga podrazumijeva više sestrinskih intervencija, a u trećoj fazi smatra se da je uloga medicinske sestre neizbježna i prijeko potrebna.
U radu će biti prikazani simptomi bolesti, liječenje, edukacija i zdravstvena njega s naglaskom na metodama sestrinske skrbi. |