Sažetak | Karcinom dojke se danas smatra najučestalijim pobolom u žena, te uzrokuje oko 20% smrti u ženskoj populaciji, stoga u svijetu predstavlja veliki socioekonomski i zdravstveni problem. U zadnjih nekoliko desetljeća pojava pobola tumora dojke i mortalitet kao posljedica karcinoma dojke u stalnom su porastu, naročito u razvijenim državama svijeta. Karcinom dojke može se pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, rijetko prije 25. godine života, a najčešće pred menopauzom ili poslije nje.
Povećan rizik pobola za karcinom dojke često se povezuje s hormonalnim disbalansom zbog uzimanja estrogena u terapijske svrhe, a također i genetskom predispozicijom. Danas je utvrđeno da kod pretilih ljudi postoji pojačano izlučivanje estrogena u masnom tkivu. Pojavnost pobola češći je u žena koje su prvi porod imale nakon 30. godine života, a rizik pobola raste i kod nerotkinja, te u žena koje prehranom unose povećane količine masti ili čak umjerene količine alkohola.
Nakon što se otkrije i potvrdi karcinom dojke, potrebno je utvrditi zahvaćenost regionalnih limfnih čvorova tumorom (lf. čvorovi mogu, ali i ne moraju biti palpabilni) kao važan prognostički čimbenik navedene bolesti dojke, odnosno učiniti citološku dijagnostiku te biopsiju limfnog čvora za potvrdu patohistološke analize .
Sentinel limfni čvor - čvor čuvar je prvi pazušni čvor koji je odgovoran za dreniranje područja dojke zahvaćenog tumorom. Najčešće se radi o jednom čvoru, ali ih može biti i više. Kako bi se što bolje prikazali limfni putovi sa pripadajućim limfnim čvorovima, za njihovi vizualizaciju se koristi i limfoscintigrafija.
Limfoscintigrafija je jednostavna, neinvazivna nuklearno medicinska metoda koja vizualizacijom pruža podatke o stanju limfnih čvorova u određenoj regiji, a u slučaju karcinoma dojke, o njihovoj mogućoj zahvaćenosti patološkim procesom, odnosno mogućom progresijom bolesti. Svrha limfoscintigrafije je pokazati potencijalna mjesta širenja tumora u području bazena njegove limfne drenaže. Također, imfoscintigrafija pruža informaciju o broju i lokaciji čvorova čuvara unutar limfnog bazena, te prikazuje aberantne smjerove drenaže u druge limfne čvorove, koji mogu biti izvan očekivanog bazena. Potrebu za limfoscintigrafijom u okviru biopsije sentinel limfnog čvora postavlja kirurg. Preporuča se izvođenje limfoscintigrafije unutar zavoda NM dijagnostike kad god je to moguće, jer dijagnostički algoritam za karcinom dojke zahtjeva preciznu biopsiju sentinel limfnog čvora-čvora čuvara zbog utvrđivanja njegove patohistološke verifikacije. |