Sažetak | Rak debelog crijeva ili kolorektalni karcinom jedna je od najčešćih zloćudnih bolesti kod oba spola. Većina bolesnika je oko 60 godine života ili starija. Uzrok nastanka bolesti nije točno poznat, ali je epidemiološkim istraživanjima uočena viša pojavnost u zapadnim visokorazvijenim zemljama. Za ove zemlje je karakteristično da je u prehrani prisutan visok udio životinjske masti, a malo biljnih vlakana te smanjena fizička aktivnost. Povećani rizik za oboljevanje od raka debelog crijeva imaju bolesnici oboljeli od ulceroznog kolitisa s time da se rizik povećava kod bolesnika sa duljim trajanjem bolesti. Povečani rizik od oboljevanja imaju i bolesnici s obiteljskom polipozom. Kod četvrtine oboljelih od kolorektalnog karcinomom u obiteljskoj anamnezi nalazimo barem jednog člana s oboljelog od iste bolesti.
Ranim otkrivanjem raka debelog crijeva kada je bolest u početnoj fazi, mogu se spasiti životi. Tada je liječenje vrlo uspješno, jer se rak razvija sporo. Time se smanjuje potreba za velikim operativnim zahvatima, a otvara prostor za druge za bolesnika poštednije metode liječenja. Rak se može uspješno liječiti kemoterapijom i/ili radijacijom.
Radi što ranijeg otkrivanja raka debelog crijeva osobe starije od 50 godina trebale bi otići na testiranje svake godne, a najmanje svake treće godine. Gvajakovim testom testira se nevidljiva krv u stolici. Ako se utvrdi, to je prvi znak raka, polipa ili drugih bolesti debelog crijeva. Digitorektalnim pregledom otkriva se rak u predjelu završnog crijeva i rak prostate. Kolonoskopskim pregledom može se pregledati cijelo debelo crijevo te uzeti odgovarajući uzorak tkiva za patohistološku analizu, kao i rendgetskim pregledom /irigografija, a dodatnim ultrazvučnim pretragama, kompjuterskom tomografijom i magnetnom rezonancijom može se utvrditi eventualna proširenost carcinoma - metastaze.
Zaštita protiv raka debelog crijeva je umjerena tjelesna aktivnost, povrće i voće s puno vlakana (kupus, kelj, cvjetača, limun, grejp, naranča, mekinje itd). Treba izbjegavati masnu, jako prženu, dimljenu i suhomesnatu hranu. Redovito pražnjenje stolice pomaže u prevenciji.
U Hrvatskoj je 2002. godine oboljelo 2663 osoba, a godinu dana kasnije umrlo je 1622 pacijenta od raka debelog crijeva.
Uloga medicinske sestre u svim postupcima vezanim za karcinom debelog crijeva izrazito je zahtjevna, multidisciplinarna i zahtijeva predani individualni i suosjećajni pristup bolesniku i članovima njegove obitelji. Angažman je neophodan od postavljanja sumnje na bolest pa sve do povratka bolesnika u socijalnu sredinu i njegovo daljnje praćenje. Medicinska sestra uključena je adekvatnom primjenom stečenih znanja i vještina u svakodnevni život socijalne zajednice u kojoj živi i radi prvenstveno u djelokrugu prevencije i zdravstvenog odgoja. |