Sažetak | Rame je anatomski jedan od najvećih zglobova u tijelu. Rameni zglob jednostavni je kuglasti zglob čije je koveksno zglobno tijelo glava nadlaktične kosti, a konkavno zglobno tijelo je zglobna čašica na lopatici. Opseg kretnji u ramenom zglobu je velik zbog široke zglobne ovojnice i relativno plitke čašice u odnosu na glavu nadlaktične kosti. Uz rameni zglob bitni za funkciju gornjih ekstremiteta su i akromioklavikularni zglob, sternoklavikularni zglob, skapulotorakali spoj, subakromijalni spoj i bicipitalni spoj. Mišići ramena polaze s ključne kosti, lopatice, predjela leđa i prednje prsne stijenke i hvataju se na nadlaktičnu kost. Podjeljeni su na prednje ramene mišiće, lateralne i stražnje ramene mišiće.
Smrznuto rame ili adhezini kpsulitis je stanje skapulohumeralne boli i gubitka pokretljivosti pokreta u ramenu. Stanje je nejasne etiologije i s obzirom na nastanak mogu se podijeliti na primarni koji je idiopatski i sekundarni koji je rezultat predhodnog podložećeg stanja. Prevalencija bolesti je 2-5% populacije, a češće obolijevaju žene, te šećerni bolesnici.
Fizioterapijska procjena obuhvaća cjelokupan pregled pacijenta i evaluaciju rezultata. Procjena se provodi po principu SOAP što znači da u subjektivnom dijelu dobivamo informacije o tegobama koje pacijent ima, u objektivnom dijelu provodi se palpacija, opservacija te različiti testove i mjerenja. Analizom se određuju kratkoročni i dugoročni ciljevi. Planom terapije određuje se vrsta, intezitet i trajanje tretmana.
Fizioterapijska intervencija provodi se ovisno o fazi u kojoj se bolesnik nalazi. Primjenjuje se krioterapija, vježbe snaženja mišića, izotoniče i izometričke vježbe, terapija laserom, , elektrostimulacija, te manipulacija mekih tkiva, istezanja.
Osim fizioterapije provodi se i farmakološko liječenje koje pospješuje smanjenje osjeta boli, a to opet olakšava provođenje vježbi za povećanje opsega pokreta. Ukoliko konzervativni način liječenja nije uspiješan poseže se kirurškim zahvatima. |