Sažetak | Sinkopa se definira kao kratkotrajni prolazni gubitak svijesti i posturalnog tonusa sa spontanim i potpunim oporavkom.
CILJ: Istraživanje uloge tilt-up testa (testa ortostaze) u bolesnika sa nerazjašnjenom sinkopom i njegov značaj u diferencijalnoj dijagnozi vazovagalne sinkope.
METODE: Retrospektivna studija, u kojoj je uključeno 235 ispitanika, koji su bili podvrgnuti tilt-up testu, koja obuhvaća razdoblje od veljače 2012. godine do rujna 2014. godine, na Odjelu Kardiologije, KBC Sestre Milosrdnice. Ispitanici su podijeljeni u 3 skupine s obzirom na indikaciju zbog koje su bili podvrgnuti tilt-up testu: grupa A (sinkopa sa konvulzivnim elementima, n=30), grupa B (supektna vazovagalna sinkopa, n=180) i grupa C (paroksizmalni vertigo, n=25).
Varijable kojima su grupe opisivane su bile: demografski podaci (dob, spol), specijalist koji je indicirao pretragu (kardiolog, neurolog, ostali), rezultati tilt-up testa (pozitni/negativni) i odgovori (kardioinhibitorni, vazodepresorni, miješani).
REZULTATI: Ispitanici u grupi A i B su češće upućivani na tilt-up test od neurologa i kardiologa (py0.05). Tilt-up test je bio pozitivan u 34 (14.5%) ispitanika (5 u grupi A i 29 u grupi B), od kojih je 13 (38.2%) imalo kardioinhibitorni, 11 (32.4%) miješani i 10 (29.4%) vazodepresorni odgovor. U podgrupi koja je imala kardioinhibitorni odgovor 3 ispitanika (2 muškarca i jedna žena), prosječne dobi 28.5 godine (25.0-32.0) su uzimali antiepileptike. Tijekom tilt-up testa su imali kardioinhibiciju praćenu bradikardijom (frekvencija srca 30.9+/-5.0 otkucaja/minuti) nakon koje je uslijedila asistolija ) 13.7 +/- 11.0 sekunde). Nakon toga im je implantiran trajni elektrostimulator i ukinuta je antikonvulzivna terapija. Ispitanici iz navedene podgrupe u slijedeća 24 mjeseca nisu imali recidiv sinkope.
ZAKLJUČAK: Tilat-up test ima važnu ulogu u razjašnjavanju etiologije nejasnih sinkopa i u diferencijalnoj dijagnostici vazovagalne sinkope. Implantacija trajnog elektrostimnulatora smatra se opravdanom u prevenciji recidiva sinkope u bolesnika sa kardioinhibitornom konvulzivnom sinkopom. |