Sažetak | Ankilozantni spondilitis je upalna, progresivna reumatska bolest koja pretežno zahvaća kralježnicu i sakroilijakalne zglobove. Dolazi do postupnog okoštavanja kostovertebralnih zglobova što dovodi do umanjenja respiratorne pomičnosti prsnog koša, redukcije plućnih volumena, rigidnosti prsnog koša i prsnih mišića.
S progresijom ankilozantnog spondilitisa, torakalna kifoza se često povećava, a prsa postaju imobilizirana u inspirativnom položaju kroz respiratorni ciklus. Sistematske upale kod ankilozantnog spondilitisa utječu na povećanje rizika od kardiorespiratornih bolesti. Dodatni faktori rizika su i neaktivnost, pušenje, pretilost. Smrtnost od kardiorespiratornih bolesti kod oboljelih je 20-40% usporedno s ostalom populacijom. .
Postavljanje dijagnoze ankilozantnog spondilitisa temelji se na kliničkom funkcionalnom pregledu bolesnika, radiološkom nalazu i fizioterapijskog anamnezi.
Kardiorespiratorni sustav procjenjuje se testovima kao što su: Astrandov test, spirometrija.
Kvalitetna fizioterapijska procjena koja uključuje detaljnu anamnezu zajedno sa subjektivnim i objektivnim pregledom je vrlo bitna zbog uvida u stanje oboljelog, određivanja razine deficita, pacijentovih ciljeva i mogućnosti. Mobilnost prsnog koša procjenjuje se indeksom disanja i indeksom sagitalne gibljivosti kralježnice. Nakon odrađene fizioterapijske procjene zajedničkom suradnjom fizioterapeuta i pacijenta odabire se fizioterapijski plan i program vježbanja. Uz program vježbanja provodi se i pravilna edukacija
Cilj programa vježbanja je smanjiti već postojeće simptome, odgoditi daljnja pogoršanja i deficite te olakšati pacijentu svakodnevni život i educirati ga o pravilnom načinu obavljanja svakodnevnih aktivnosti s obzirom na dijagnozu i stanje bolesti. Zbog toga su edukacija i svakodnevno vježbanje najvažnija stavka pri provođenju fizioterapije kod oboljelih od ankilozantnog spondilitisa.
Terapijske vježbe poput raznih tehnika vježbi disanja, poticajna spirometrija, aerobne vježbe, vježbe u vodi, istezanje tehnikom „Global postural re-education“, „Inspiratory muscle trening“ bitne su za poboljšanje kardiorespiratorne funkcije. Uz svakodnevno izvođenje vježbi kod kuće ili u rehabilitacijskoj ustanovi bitno je ostati aktivan uz razne rekreativne aktivnosti kao što su trčanje, hodanje, plivanje, sport i slično. |