Sažetak | Tumori su danas sve učestaliji i po smrtnosti među vodećim bolestima suvremenog svijeta. Na ljestvicama mortaliteta gotovo svih razvijenih zemalja nalaze se na drugom mjestu. Karcinom dojke najčešći je karcinom kod žena. To je bolest koja se razvija godinama i ovisi o brojnim faktorima, te do njezina nastanka ne dovodi samo jedan mehanizam. Samo dijagnosticiranje ove zloćudne bolesti kod žena izaziva strah i nevjericu, a sve ono što slijedi nakon otkrivanja bolesti prožeto je ovim osjećajima, te i rezultati liječenja ovise o tome kako će se bolesnice nositi s bolešću i načinima liječenja koji su najčešće agresivni i ostavljaju nepovoljne učinke ili trajne posljedice na funkciju zahvaćenog segmenta. Liječenje karcinoma dojke je kompleksno,a ovisi o mnogo čimbenika npr. stadiju bolesti, dobi bolesnice, njenoj tjelesnoj kondiciji.
Pristup liječenju karcinoma je multidisciplinaran, primjenjuju se gotovo svi načini liječenja bolesti: kirurško liječenje, radioterapija, kemoterapija, hormonalna terapija, imunomodulirajuća terapija. Kirurško liječenje najčešće uključuje odstranjenje dojke, odstranjenje cijelog tumora s pripadajućim limfnim žlijezdama (mastektomija) što dovodi do estetskih, anatomsko-fizioloških i funkcionalnih posljedica pripadajućeg segmenta. To se najviše očituje u zaostajanju simetrije prsnog koša, a javljaju se i neki drugi komorbiditeti (edem ruke operirane strane, problemi vezani uz propriocepciju, bol). Ostali načini liječenja nakon kirurškog također ostavljaju traga na bolesnicama, tako se one suočavaju sa mučninama, umorom, oslabljenim imunološkim sistemom, depresijama, itd. Takav pristup liječenju karcinoma otvara prostor za fizioterapiju koja za cilj ima očuvanje, razvoj i uspostavljanje optimalne tjelesne funkcije kako bi bolesnicama omogućili samostalnost u obavljanju aktivnosti svakodnevnog života, smanjili potrebu za pomoći druge osobe i unaprijedili ukupnu kvalitetu života.
Fizioterapija nakon mastektomije spriječava postoperativne komplikacije, pojavu limfedema i posturalnih deformacija primjenom fizioterapijskih postupaka u funkciji disanja, pokretljivosti ramena, tonusu i jakosti muskulature ramenog obruča, provođenjem vježbi mišića ruke, vježbi opsega pokreta vratne kralježnice, primjenom limfne drenaže, elektroterapije te primjenom različitih koncepata i tehnika educiramo bolesnice kako da ponovno uspostave optimalne tjelesne funkcije.
Pri odabiru tretmana fizioterapeut se vodi procjenom, te u suradnji sa ostalim članovima tima definira i djeluje na planu obnavljanja i/ili uspostavljanja normalne funkcije i aktivnosti oboljelih i liječenih od tumora. Fizoterapijski proces smatra se uspješnim ako je postignuta uspješna interakcija svih sudionika u timu te integracija pacijenta. |