Sažetak | Odnos tjelesne aktivnosti i zdravlja starijih osoba učestali je predmet istraživanja. Kako područje grada Ogulina nije do sada bilo obuhvaćeno istraživanjima na navedenu temu, učinilo nam se potrebitim provesti istraživanje.
Cilj istraživanja bio je provjeriti razinu tjelesne aktivnosti umirovljenika na području grada Ogulina, te njezin odnos sa zdravstvenim statusom sudionika kao i usporediti dobivene rezultate s osnovnim sociodemografskim obilježjima poput spola, dobi, bračnog statusa i slično.
Istraživanje je provedeno na 50 umirovljenika na području grada Ogulina. Ukupno su anketirane 32 žene (64%) i 18 muškaraca (36%). Prosječna dob ispitivanih osoba je 74,8 godina. Podaci su prikupljani individualno u obliku strukturiranog intervjua koji su se odvijali u domu samog sudionika. U ispitivanju su korišteni sljedeći upitnici: upitnik zdravstvenog statusa SF-8, uz dodatna pitanja koja se odnose na zdravlje općenito, te na vitalnost, te usporedbu zdravlja s drugima, obje preuzete iz SF-36 upitnika. Osim toga, korištena je i skala tjelesne aktivnosti, oblikovana za potrebe ovog istraživanja.
Istraživanje je pokazalo najbolji rezultat na česticama samoprocjene zdravlja u protekla četiri tjedna što ukazuje na solidno zdravlje, te također za psihičko zdravlje. Od različitih oblika tjelesne aktivnosti najviše se ističe hodanje. Viši rezultati za varijable kao što su sjedenje, stajanje, hodanje i samoprocjena fizičkih napora u odnosu na druge pokazuju da su umirovljenici umjereno tjelesno aktivni. Korelacija između obrazovanja, vitalnosti, tjelesne aktivnosti i zdravlja pokazuje pozitivne parametre povezanosti. S obzirom na spol, muškarci pokazuju bolje rezultate od žena po pitanju općeg zdravlja u protekla četiri tjedna, kao i za subskalu opće zdravlje. S obzirom na bavljenje sportom ili rekreacijom; više muškaraca se bavi rekreacijom od žena. Sudionici koji se bave rekreacijom ili sportom imaju višu samoprocjenu općeg zdravlja u protekla četiri tjedna u odnosu na one koji se ne bave.
Rezultati dobiveni ovim istraživanjem su očekivani. Umirovljenici koji se bave nekim oblikom tjelesne aktivnosti imaju bolje opće zdravlje. |