Sažetak | U ovom radu je prikazan model kliničkih smjernica za terapiju senzorne integracije s terapijskim psom. Namjera je povezivanje dva terapijska pristupa u cilju olakšane komunikacije terapeut-dijete, postizanje bržih rezultata u terapijskom procesu, osvježenje svakodnevnice napornih tretmana djeca s disfunkcijom senzorne integracije i uvođenje zabave i veselja u individualni tretman.
Senzorna integracija (SI) je organizacija osjeta koja se koristi najčešće za postizanje svjesnog, ciljanoga, prilagođenog odgovora.
Neurološki proces kojim primamo senzorne informacije iz naše okoline kroz osjetila (vid, sluh, njuh, okus, opip, ravnotežu) te ih procesuiramo/organiziramo kako bi dobili adaptivni/svrsishodni odgovor. Zbog naravi same terapije i populacije koja ju koristi, educirani terapijski pas je nadopunjuje i obogaćuje.
Terapija/(re)habilitacija uz terapijskog psa je program koji obuhvaća niz unaprijed pripremljenih i određenom cilju usmjerenih terapijskih/(re)habilitacijskih postupaka kojima se unaprjeđuje i ojačava motoričko, socijalno, emocionalno i/ili kognitivno funkcioniranje djeteta/osobe s teškoćama u razvoju.
U cilju nam je postavljenje standarda kvalitete postupka s terapijskim psom kroz funkciju u cilju postizanja zdravlja. Implementacijom aktivnosti s terapijskim psom kroz međunarodnu klasifikaciju funkcioniranja (International Classificationof Functioning-ICF)omogućujemo mjerljivost, pouzdanost i kvalitetu ovog posebnog pristupa.
ICF je službeno potvrđena od strane svih 191 države članice SZO-a, kao i međunarodni standard za opisivanje zdravlja i invaliditeta. Daje naglasak na aktivnost, te na osobu kao ljudsko biće, kao takvo funkcionira u svakodnevnom životu, te ima svoje zadatke i uloge (dijagnoza i bolest nisu dovoljne za opisivanje funkcionalnog statusa pojedinca i za predviđanje, vođenje i planiranje različitih potreba pojedinca) |