Sažetak | Cilj istraživanja: Ispitati kako neurofizioterapijska intervencija kod oboljelih od multiple skleroze (MS) utječe na mobilnost i kvalitetu života, uz primjenu standardiziranog upitnika i testova za procjenu.
Ispitanici i metode: Istraživanjem je bio obuhvaćeno 30 punoljetnih ispitanika oboljelih od MS koji su bili samostalno pokretni bez pomagala ili uz jednu dolakatnu štaku. Ispitanici su bili pacijenti Specijalne bolnice Lipik u vremenu od 1.3.2017.-20.05.2017. Svi su bolovali od relaps-remitirajućeg oblika multiple skleroze (RRMS). Provedena je neurofizioterapijska intervencija u trajanju od 14 dana i procijenjen utjecaj na bol, mobilnost i kvalitetu života. Kao instrument istraživanja uporabljen je VAS za procjenu boli, standardizirani test za mobilnost (TUG) i specifični anketni upitnik za mjerenje kvalitete života oboljelih od multiple skleroze – FAMS. Za komparaciju inicijalnih i finalnih vrijednosti VAS, TUG i kvalitete života korišten je zavisni t-test. ANOVA analizom je provjereno da li se rezultati među ispitanicima razlikuju obzirom na dužinu trajanja bolesti.
Rezultati: Kod 30 ispitanika oboljelih od MS, 26 (86,7%) žena i 4 (13,3%) muškarca; prosječne životne dobi 49,4 (30-67) godina i prosječnog trajanja MS 10,8 (0,4-26) godina, nakon neurofizioterapijske intervencije došlo je do statistički značajnog smanjenja boli (VAS 4,2:2), povećanja mobilnosti (TUG 12,43:9,76/sec) i povećanja kvalitete života (FAMS score 119:125). ANOVA postupkom je dokazano da je samo eksperimentalni tretman značajno utjecao na nastale promjene (part. eta sq. VAS 0,772; TUG 0,403; FAMS 0,772), dok je utjecaj dužine trajanja bolesti na praćene varijable bio zanemariv (manje i više od 10 godina).
Zaključak: Istraživanje pokazuje da neurofizioterapijska intervencija kod oboljelih od multiple skleroze dovodi do smanjenja boli i pozitivno djeluje na mobilnost i kvalitetu života. |