Sažetak | Hemipareza (grč. hem – upola) djelomična je oduzetost jedne polovice tijela, s odgovarajućim udovima. Najčešće nastaje kao posljedica moždanog udara, međutim mogu je uzrokovati i multipla skleroza, cerebralna paraliza, kraniocerebralne ozljede i tumori.
Oštećenje silaznih motoričkih putova u unutrašnjoj kapsuli uzrokuje sindrom spastične hemiplegije. Pritom udovi imaju tipično držanje koje se može lako izvesti iz poznavanja patofiziologije spastičnosti. Ruka je aducirana i flektirana u laktu, podlaktica i šaka su pronirane, dok su prsti flektirani i stisnuti u šaku. U nogama se proteže ekstenzijska spastičnost. Porastom tonusa ekstenzora nastaje držanje tzv. “šiljastog” stopala, tako da noga istodobno postaje preduga. Prilikom hoda, u fazi zamaha, kuk i koljeno zadržavaju ekstenzorni stav, umjesto fleksije (za koljeno je normalno 60˚, a za kuk 30˚) te se očituju smetnje hoda u obliku cirkumdukcije (bolesnik nogu, koja je postala “preduga”, izbacuje u širokom luku van) (4).
Fizioterapijska procjena neurološkog bolesnika važan je dio rehabilitacijskog procesa i njezina ispravna provedba je temelj za postavljanje fizioterapijske dijagnoze te postavljanje ciljeva i odabira tretmana.
Nakon provedene detaljne procjene i postavljanja fizioterapijske dijagnoze treba se započeti fizioterapijski program. Tretman bi trebao provoditi transdisciplinarni tim stručnjaka, koji podrazumijeva da su svi članovi tima jednako odgovorni za procjenu, planiranje i provođenje terapijskih postupaka, kao i za, međusobnu komunikaciju, koordinaciju i evaluaciju. Fizioterapijski tretman je uvijek problemski orijentiran i individualan, prilagođenem bolesnikovoj onesposobljenosti, te obuhvaća sadašnje sposobnosti i motoričke predispozicije, ali također i prijašnje motoričke navike.. Holističkim pristupom se postiže najveći učinak, dodatno uz edukaciju bolesnika i njegove obitelji. Od fizioterapijskih postupaka provodit ćemo: Bobath koncept, facilitaciju držanja, ravnoteže, pokreta i funkcionalnih aktivnosti; mobilizaciju neuromišićnog tkiva i zglobova, pozicioniranje bolesnika i aktivnosti bolesnika u istim položajima, “Hand robotics” rehabilitaciju, intenzivni trening osoba s kroničnom hemiparezom na motornom biciklu ergometru u kombinaciji sa funkcionalnom električnom stimulacijom (FES), kinesio taping, mirror therapy, hipoterapiju, primjenu ortoza, adaptivnih i zaštitnih sredstava i opreme, te aktivnosti svakodnevnog života. |