Sažetak | Digitalno doba obilježava razvoj informacijske i komunikacijske tehnologije, među kojom se kao najčešće sredstvo za komunikaciju izdvajaju pametni telefoni. Eksponencijalni rast broja korisnika pametnih telefona u društvu je stvorilo povoljan, no istovremeno i nepovoljan utjecaj na zdravlje mišićno-koštanog sustava. S jedne strane alati e-zdravlja doprinose zdravlju mišićno-koštanog sustava utječući na poboljšanje zdravstvene skrbi, njezinih usluga, kao i ishoda liječenja, a istovremeno smanjuju troškove zdravstvene zaštite, tako što ljudima olakšavaju pristup zdravstvenim informacijama i tretmanima.
S druge strane, brojne mogućosti istog i sličnog, povećale su učestalost korištenja pametnog telefona čiji neodgovarajući način rukovanja dovodi do toga da pojedini dijelovi tijela pate, što vremenom može uzrokovati promjene u biomehanici tijela koje za posljedicu ostavlja disbalans mišićno-koštanog sustava, uslijed čega se najčešće javlja bol, a mogu se razviti i različiti poremećaji. Kao glavni krivci za to ističe se dugotrajna i česta upotreba pametnih telefona, te ponovljeno kretanje gornjih ekstremiteta u neugodnom položaju. Međutim, postoje i drugi čimbenici rizika koji doprinose nastanku simptoma i poremećaja. Pregledom dostupne literature, dobivaju se podaci o tome da 47,7% do 84,0% korisnika ima mišićno-koštane simptome u barem jednom dijelu tijela, dok se kao najčešća područja boli izdvajaju vrat, gornji dio leđa, palac i rame, koja može prerasti u različite poremećaje, kao što su to text neck – bolni sindrom vrata i de Quervainov sindrom.
Upravo zato, u ovom radu su opisani navedeni poremećaji, njihova procjena kao i njihovi rizični čimbenici kako bi se stvorili uvjeti za adekvatnu prevenciju i intervenciju. Također je prikazana i sama prevencija te intervencije koje fizioterapeut može primijeniti u svrhu liječenja. Osim toga, prikazano je i kako alati e-zdravlja mogu biti korisni u prevenciji i intervenciji poremećaja mišićno-koštanog sustava, kao i u promociji zdravlja. |