Sažetak | Jedna od najčešćih metaboličkih bolesti razvijenog svijeta je osteoporoza. To je bolest
koju karakterizira smanjenje koštane mase i promijenjena unutrašnja arhitektura kostiju. Kosti postaju krhke, bolne i lako lomljive, a najčešći prijelomi su kralježnice, natkoljenične kosti i podlaktice. Osteoporoza se razvija kao primarna u 95% slučaja i sekundarna u 5%. Kod primarne najčešće se javljaju oblici postmenopauzalne i senilne, a rijetko se javlja idiopatska osteoporoza. Sekundarna osteoporoza može biti uzrokovana raznim bolestima i stanjima kao što su endokrinopatije, poremećaji jetre, imobilizacije, kronična opstruktivna bolest pluća, kronično zatajenje bubrega, lijekovi (heparin, kortikosteroidi), povećana količina vitamina A. Osteoporoza je bolest koja se može prevenirati, ali i uspješno liječiti. Najbolji načini prevencije su tjelesna aktivnost i odgovarajući unos kalcija od najranije dobi jer se glavna koštana masa u tijelu stvara do 20-te godine života. Unos kalcija i drugih tvari koje služe za normalnu izgradnju kosti najčešće se unose preko mliječnih prehrambenih proizvoda.
Osteoporoza je bolest koja nastaje dugi niz godina, pa je potrebno otkriti ju na vrijeme.
Najčešći pokazatelji osteoporoze su značajan gubitak tjelesne visine i pogrbljeno držanje, bol u leđima te sklonost prijelomima. Za postavljanje dijagnoze koristi se uređaj koji se naziva denzitometar, koji služi za mjerenje mineralne gustoće tijela (BMD - bone mineral density). Za dijagnozu osteoporoze se koriste razne laboratorijske pretrage i ultrazvuk koji nije najbolja i najpreciznija metoda.
Smanjenjem rizičnih čimbenika kao što su: dugotrajna tjelesna neaktivnost, pušenje,
alkohol, nedovoljan unos kalcija, fosfora i vitamina D, mršavljenje, neizlaganjem sunčevim zrakama potrebnim za sintezu vitamina D u koži uvelike možemo prevenirati nastanak osteoporoze. Liječenje osteoporoze može biti farmakološko gdje se lijekovima uspostavlja ravnoteža između osteoblasta i osteoklasta (antiresorptivni i anabolitički lijekovi), te liječenje fizioterapijskim postupcima kao što su elektroterapija, hidroterapija, termoterapija i terapijske vježbe. Kod već prisutne osteoporoze uz zdravu prehranu, redovnu tjelesnu aktivnost, edukaciju i primjenu fizioterapijskih postupaka uvelike ćemo olakšati svakodnevne aktivnosti i poboljšati kvalitetu života. |