Sažetak | Sindrom karpalnog tunela je posljedica pritiska na živac nervus medianus u području karpalnog kanala. Bolest se ponajprije očituje promjenama osjeta, pojavama trnaca, žarenja ili smanjenjem osjeta u prva tri prsta, a zatim i pojavom boli u području korijena šake, koja se pretežito javlja noću. Uslijed dugotrajnije kompresije nervusa medianusa dolazi do motoričke smetnje, hipotrofije mišiča tenara, te se bolesnici žale na smetnje prilikom hvatanja predmeta i ispadanje predmeta iz ruku. Zbog učestale pojave ljudi koji rade za računalom naziva se i „computer disease“. Sindrom karpalnog kanala češće pogađa ženski spol, a vrijeme pojavljivanja je od 30. do 60. godine. Liječenje treba započeti što ranije te se već kod prve pojave simptoma treba javiti liječniku. Liječenje može biti konzervativno ili kirurško ovisno o duljini trajanja i intezitetu simptoma. Od postupaka fizikalne terapije najčešće se primjenjuje ultrazvuk, interferentne struje, laser u kombinaciji s terapijskim vježbama.
Metode rada: U ovom istraživanju će biti izabrano 40 ispitanika sa dijagnozom sindroma karpalnog kanala i podijeljeni u 2 skupine. Jedna skupina će uz vježbe šaka biti tretirana terapijskim ultrazvukom inteziteta 1W/cm2 kroz 5 minuta, a u drugoj skupini uz vježbe šaka uz područje karpalnog kanala tretirati ćemo terapijskim laserom 1,5J /cm2 kroz 2 minute. Fizioterapeutska procjena bit će provedena na početku i po završetku tj. nakon 10 tretmana. U procijeni će biti korišteni manualni mišićni test i opseg pokreta ručnog zgloba, dinamometrija šaka, Health assessment questionare(HAQ-DI), vizaulno analogna skala boli. Pri mjerenju opsega pokreta biti će korišten kutomjer, a pri mjerenju stiska šake bit će korišten mehanički dinamometar za šake. Cilj ovog istraživanja je statističkom analizom potvrditi pozitivan učinak liječenja ultrazvukom ili laserom u osoba sa sindromom karpalnog kanala.
Rezultati i zaključak: Statističkom obradom rezultata pacijenata sa sindromom karpalnog kanala može se ustvrditi da ultrazvuk inteziteta 1W/cm2 u trajanju od 5 minuta i laser inteziteta 1,5 J /cm2 u trajanju od 2 minute u kombinaciji s terapijskim vježbama nakon 10 tretmana nisu dali statistički značajnu razliku, iako smo u svim varijablama dobili poboljšanje gibljivosti, povećanje mišićne snage, te smanjenja boli (vizualno analogna skala boli) u odnosu na sami početak provođenja terapije. |