Sažetak | Gotovo svake zime u manjim ili većim epidemijama pojavljuje se gripa. Ljudi često znaju pomiješati gripu ili prehladu, ali gripa je akutna infektivna bolest dišnog sustava, po toku teška i kratkotrajna infektivna bolest koju uzrokuje je virus influence A,B,C. Praćena je općim simptomima kao što je izrazito povišena temperatura, nerijetko i iznad 40°C, glavobolja, osjećaj iscrpljenosti, gubitak apetita, kašalj te bolovi u mišićima, kostima i zglobovima.
Gripu karakterizira nagli početak te sporiji oporavak, često je praćena brojnim komplikacijama gdje su upale pluća vrlo česte i osobit teške, a komplikacije mogu rezultirati i smrtnim ishodom. Respiratorni simptomi počnu se pojavljivati tek u dijelu bolesti kad već opći simptomi pokažu tendenciju snižavanja, unatoč činjenici da su respiratorni organi osnovno i glavno mjesto infekcije.
Na težinu bolesti, vrstu i komplikacije utječe dob oboljelog, cjelokupno zdravstveno stanje i poglavito kronične bolesti od kojih je osoba bolovala prije gripe. Preporuča se cijepljenje svih osoba starijih od 65 godina i onih koji spadaju u kategorije visokorizičnih skupina (kronični bolesnici od bolesti krvožilnog sustava, urinarnog sustava, dijabetesa, zdravstveni djelatnici).
Zdrava djeca se u pravilu ne cijepe, iako postoji dječji oblik cjepiva, koji se preporuča djeci s kroničnim bolestima, te adjuvantno cjepivo koje se daje starijim osobama od 75 godina i onima s oštećenim imunitetom. Ono sadrži iste tipove virusa kao i standardno, no potiče bolje stvaranje protutijela.
Gripa je zarazna virusna bolest, a kao takva lako se prenosi. Širi se dodirom ili zrakom što nam daje do znanja da sve oko nas može biti inficirano, od tipkovnice, čaše, ručnika ili nekog drugog predmeta. Gripa se prenosi i kapljičnim putem pogotovo ako osoba blizu nas kašlje, kiše, govori, smije se ili zijeva, a to znači da se osoba može zaraziti ako boravi u prostoru u kojem je i oboljela osoba. Tijekom epidemije gripe mogućnost zaraze virusom je izrazito velika. Opće mjere higijene, ponajprije higijena nosa i pranje ruku, znatno pomažu u sprječavanju zaraze virusom gripe. Provjetravanje prostorija u kojima boravimo ima nesiguran učinak kao i nošenje zaštitne maske. Jedna od prevencija je i održavanje dobre kondicije i zdrava ishrana koja znatno utječe na jačanje imuniteta. Sve ove mjere mogu se smatrati korisnima u sprječavanju obolijevanja od gripe. |