Sažetak | Karcinom dojke kod žena je na prvom mjestu po pojavnosti i uzroku smrti. Nastaje kada normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Takve, promijenjene, zloćudne stanice mogu potom ući u limfne ili krvne žile te tako proširiti bolest u druge dijelove tijela (1).
Problematika bolesti dojke nije samo medicinski već i važan javnozdravstveni problem posebice kada je riječ o malignim tumorima. Unatoč svim nastojanjima da pojavnost raka dojke – najčešćeg malignog tumora u ženskoj populaciji uopće, svedemo na „tolerantnu“ razinu, ovaj se rak silno opire tim našim nastojanjima.
Naime jedan patolog je rekao „tumor nije proučio nijednu našu klasifikaciju i ponaša se kako on hoće“ (2).
U Hrvatskoj od karcinoma dojke obolijeva godišnje oko 2400 žena, a ta je bolest i vodeći uzrok smrtnosti u ženskoj populaciji, jer svake godine odnosi 900 života. Broj novooboljelih je u porastu. Karcinom dojke je posebno velik problem za žene jer ne samo da se susreću s vrlo teškom bolesti već najčešće ostaju bez dojke s ružnim ožiljcima na tijelu (1,2,3).
Od raka dojke najčešće obolijevaju žene iznad 50. godine života, ali se bolest može javiti i kod mlađih žena. Muškarci također mogu oboljeti od raka dojke, no na te slučajeve otpada samo oko 1% od svih zabilježenih slučajeva raka dojke. Stoga je vrlo važno što ranije otkrivanje bolesti, jer dijagnosticiranje karcinoma u početnom stadiju jamči bolje izlječenje. U tu svrhu se koriste brojne dijagnostičke metode koje obuhvaćaju: redovni samopregled dojki (jednom mjesečno), klinički pregled, ultrazvučni pregled (UZV), citološku punkciju pod kontrolom UZV-a, magnetsku rezonanciju (MR), rendgensko snimanje dojki (mamografija) (1,2,3,4).
Liječenje raka dojke sastoji se od više metoda, a ovisi o stupnju proširenosti bolesti, vrsti tumorskih stanica i njihovoj zloćudnosti, osjetljivosti tumora na hormone i o dobi pacijentice s obzirom na menstrualni ciklus. Metode liječenja su: kirurško liječenje, zračenje, liječenje lijekovima (kemoterapija), hormonsko liječenje.
Kod kirurškog liječenja najčešći operacijski zahvati su poštedna operacija dojke (odstranjuje se tumor, ali ne i čitava dojka), odstranjenje cijele dojke (mastektomija), uklanjanje limfnih čvorova (disekcija), rekonstruktivna operacija (rekontrukcija dojke).
Kirurško liječenje je najčešče prvi korak u liječenju raka dojke, određuje se veličina i smještaj tumora, a potom slijedi odgovarajuća kemoterapija, zračenje ili hormonska terapija (2,4,5). |
Ključne riječi |
|