Sažetak | Cilj ovog rada je prikazati problematiku ozljeda u sportu, odnosno košarci. Sportske ozljede su svakodnevne, što predstavlja problem za same igrače, a onda i za cijeli tim za koju igrač nastupa, koji uključuje trenera, fizioterapeuta i klupskog liječnika. Navedeni tim mora biti u konstantnoj suradnji kako bi proces prevencije, samog nastupa te, naposljetku, rehabilitacije bio uspješan. Proveli smo istraživanje anketnim upitnikom u ženskom Košarkaškom klubu Trešnjevka na uzorku od 12 igračica. Dobiveni rezultati ukazuju da je najučestalija ozljeda u tom košarkaškom klubu distorzija gležnja, za kojom slijede istegnuće kolateralnog medijalnog ligamenta te skakačko koljeno. Provođenjem istraživanja, uz saznavanje o nastanku ozljeda te samom uzroku ozljeda, zaključeno je koliko je bitna prevencija te kako rehabilitirati nastalu ozljedu.
Distorzija gležnja najčešća je ozljeda kod igračica ženske košarke u ženskom košarkaškom klubu Trešnjevka, čak 40% košarkašica, na uzorku od 12 igračica, je u sezoni 2017./2018. imalo ozljedu gležnja. U ovom radu prikazani su primjeri programa prevencije te rehabilitacije distorzije gležnja te spomenuti programi prevencije ostalih ozljeda, u ovom slučaju istegnuća kolateralnog medijalnog ligamenta, upale ahilove tetive, bolova u lumbalnom dijelu kralježnice, protruzije diska, skakačkog koljena te istegnuća pregibača kuka.
Najčešći uzrok ozljeda je, čak u 50% slučajeva, prenaprezanje za vrijeme treninga, dok pod ostale uzroke ubrajamo krivi doskok za vrijeme igre, naglu promjenu smjera te kontakt s drugom igračicom. Uloga fizioterapeuta i trenera jest, u svakom trenutku treninga i igre imati svijest o igračicama, koliko su kondicijski i fizički spremne izdržati igru te pravovremeno reagirati i izvesti igračicu iz igre kako bi direktno spriječili moguću ozljedu. |