Sažetak | Karcinom pankreasa predstavlja jednog od najvećih neprijatelja današnjeg društva. Nakon karcinoma kolona dojke i pluća, nalazi se na 4. mjestu malignih oboljenja. Osim visoke stope smrtnosti, velik problem predstavlja kasno javljanje simptoma bolesti što uvelike otežava pravovremenu dijagnostiku, stoga često kada je dijagnosticiran, tumor nije resektabilan, nego se mora pristupiti onkološkim načinima liječenja koja uključuju radioterapiju i citostatike, te sa sobom nose vrlo tešku prognozu. Karcinomi pankreasa područje su rada znanstvenih timova na kojem se stalno provode istaživanja, razvijaju se tehnike poboljšanja načina liječenja, a još uvijek je enigmatično područje kojem je potrebno daljnje intenzivno istraživanje i studije za mogućnost ranije dijagnostike. Operacijsko uklanjanje tumora glave pankreasa predstavlja višesatnu zahtjevnu operaciju velikog kiruškog i anesteziološkog stručnog tima. Operacijski zahvat traje u prosjeku 6-8h. Jedan je od najsmrtonosnijih oblika karcinoma sa vrlo lošom prognozom, a jedina šansa za izliječenjem je da tumor ispunjava kriterije resektabilnosti.
Mnogobrojni su faktori koji utječu na uspješnost zahvata. Nakon operacijskog liječenja velike su mogućnosti komplikacija, a zbog često poznijih godina u kojima se javlja, prisutni su i brojni komorbiditeti koji dodatno smanjuju šansu za uspješnost operacijskog zahvata. Visok je rizik za krvarenje, infekcije i fistule kao moguće komplikacije, a uzrok je i gubitku težine, malapsorbcije nutrijenata, malnutriciju, “ dumping“ sindrom i gastroparezu.
Naposljetku se mora naglasiti da kod dijagnoze kao što je karcinom pankreasa od iznimne je važnosti ljudskost, predanost, znanje i vještine kirurga koji procjenjuje i pristaje izvesti vrlo rizičan zahvat za one, često beznadne ljude.
U radu su detaljnije opisane vrste karcinoma pankreasa, te operacijski zahvat po Whipple-u, odnosno kiruško uklanjanje tumora glave pankreasa, preoprativna priprema pacijenta i postoperativna zdravstvena njega i komplikacije. |