Sažetak | Moderne tehnike liječenja u sve većoj mjeri produžuju životni vijek onkoloških bolesnika, također je broj osoba koje su izliječeni sve veći. Time se broj onkoloških hitnih stanja također povećava, a osim trajnih oštećenja nekih organskih sustava mogu dovesti pacijenta do stanja kome, a pojedini čak i do smrti. Uzrok može biti sam tumor, ali i metode liječenja mogu biti okidači hitnih stanja. Onkološke hitnoće dijelimo na metabolička hitna stanja, hematološka hitna stanja, upalna ili infekcijska hitna stanja i mehanička i opstruktivna stanja, te je takav način podjele prikazan u ovom radu. Također onkološka hitna stanja se mogu podijeliti i po uzroku nastanka na dvije kategorije, a to su hitna stanja uzrokovana samim tumorom ili hitna stanja kao posljedica liječenja.
Metaboličke hitna stanja su stanja uzrokovana poremećajem nekih od metabolita u organizmu. Metabolička hitna stanja su sindrom tumorske lize, hiperkalcijemija, hiponatrijemija, hipoglikemija, hiperurikemija, adrenalna insuficijencija i laktička acidoza. Manjak ili prekomjerni višak određenog metabolita ometa normalno funkcioniranje metabolizma odnosno izmjene tvari. Laboratorijska dijagnostika kod ovih hitnoća ima najveću važnost. Koriste se različite tehnike za određivanje i mjerenje navedenih parametara koje moraju biti precizne, a uz preciznost jako je bitna i brzina.
Hematološka hitna stanja su stanja koja su uzrokovana poremećajem krvnih stanica. Nerijetko ishod takvih stanja je fatalan za pacijente. Opća krvna slika jedna je od bitnijih, ako ne i najbitnija pretraga u hematologiji, pa tako i kod hematoloških hitnih stanja kod onkoloških bolesnika. Hematološka hitna stanja su diseminirana intravaskularna koagulopatija (DIK), hiperleukocitoza, hiperviskozni sindrom.
Upalna stanja mogu se javiti kao onkološke hitnoće. Osim anamneze za određivanje se koriste i laboratorijske tehnike. Posebnu važnost ima mikrobiološko nasađivanje biološkog materijala za izradu antibiograma radi poduzimanja daljnjih koraka u liječenju.
Mehaničke i opstrukcijske hitnoće ću hitnoće nepravilnog funkcioniranja ili blokiranja funkcioniranja organskih sustava. Sindrom gornje šuplje vene, kompresija kralježničke moždine, povećanje intrakranijskog tlaka, perikardni izljev, urinarna opstrukcija i gastrointestinalna opstrukcija su neke od mehaničkih hitnoća. Uzrok je rast tumora koji zbog svoje veličine vrši kompresiju, te tako onemogućuje pravilno funkcioniranje nekog organskog sustava ili opstrukcije uzrokovane poremećajima koagulacije, nekrozom i sl. |