Sažetak | Atopijski dermatitis je kronična upalna bolest kože koju karakterizira crvenilo, suha koža i svrbež. To je istovremeno i najčešća dječja kožna bolest, a udružena je i s drugim atopijskim bolestima, tako da se kod te djece mogu očekivati i pojava astme i alergijskog rinitisa. Kliničke su slike različite. Broj je oboljelih u stalnom porastu.
Uzrok bolesti nije poznat, ali je dokazana nasljedna sklonost. U 80% slučajeva dijete razvije atopijski dermatitis ako ga imaju oba roditelja, a 60% djece ako ga ima jedan roditelj. Bolest najčešće počinje između 2. i 6. mjeseca života, ali može početi i u starijoj dobi. Prognoza bolesti je dobra jer u većine djece tegobe prestanu nakon dojenačke dobi ili nakon puberteta.
Liječenje oboljelih je kompleksno, a uspjeh liječenja ovisi o dobroj suradnji i stupnju znanja liječnika, medicinske sestre, roditelja i same oboljele osobe. Kako je prevalencija te bolesti u stalnom porastu, od velike je važnosti prevencija, sprječavanje recidiva, pravodobno prepoznavanje bolesti, te optimalno liječenje pacijenta prema stadiju atopijskog dermatitisa. Kroz zdravstveni odgoj medicinska sestra nastoji oboljele osobe i njihove obitelji educirati o bolesti, načinu liječenja i načinu života, a istovremeno pružiti im podršku koja je jako bitna samom oboljelom kao i njegovoj obitelji.
Cilj rada je prikazati osobitosti atopijskog dermatitisa u dječjoj dobi te ukazati na komplikacije. Naglasiti važnost sestrinskog doprinosa u zbrinjavanju oboljelog od atopijskog dermatitisa tj. ispravnom i redovitom provođenju zdravstvene njege. Jednaku važnost ima i edukacija oboljelog te roditelja ili zakonskog skrbnika o prevenciji pogoršanja bolesti, samozbrinjavanju i izbjegavanju okidača kod atopijskog dermatitisa. Medicinska sestra treba posjedovati stručno znanje, osjećaj odgovornosti te sposobnost prenošenja znanja da bi adekvatno mogla educirati oboljele i njihovu obitelj, a u svrhu što bržeg oporavka djeteta. |