Abstract | Koštani tumori dječje dobi relativno su rijetke bolesti, pogotovo maligni koji čine 5% svih malignih oboljenaja kod djece, ali ih se nikako ne smije zanemariti. Ukoliko se ne liječe i ne otkriju na vrijeme prognoza nije povoljna za pacijenta, stoga na svaki simptom treba obratiti pažnju. Dijele se na maligne i benigne tumore, ali teško ih je razlikovati, jer su simptomi vrlo slični i ne postoji metoda koja bi jednostavno riješila to pitanje. Zato je potrebna suradnja raznih grana medicine i upotreba različitih dijagnostičkih metoda. Od malignih najčešći su osteosarkom i Ewing sarkom, a od benignih osteohondrom.
Laboratorijska dijagnostika koštanih tumora kod djece nezaobilazni je korak u postavljanju dijagnoze, ali i u praćenju procesa liječenja, kao i zdravstvenog stanja nakon što proces završi. Koristi se još i slikovna dijagnostika, ali laboratorijski testovi obično su potvrdni. Kreće se sa osnovnim analizama, kao što su nalazi krvne slike, kompletna biokemijska analiza, nalaz urina, elektrolita te procjena funkcije jetre i bubrega. Ukoliko za to postoji potreba nastavlja se sa citološkom punkcijom te se kao potvrdni test koristi PHD analiza koja se radi na tkivu koje je uzeto biopsijom.
Uzroci koštanih tumora dječje dobi nisu u potpunosti poznati, postoje mnoga nagađanja. Smatra se da dolazi do pogreške u DNA stanice, zatim da na to utječe okoliš, hrana, stres, genetska predispozicija i mnogi razvojni faktori.
Benigni koštani tumori najčešće se liječe kirurškim odstranjivanjem, a recidivi su rijetki te se javljaju kod nepravilnog liječenja. Kod malignih se koristi kombinacija kemoterapije, zračenja i kirurških zahvata. Ponekad ukoliko je tumor u visokom stadiju i spomenute metode ne pomažu koriste se kombinacije citostatika koje u potpunosti onemoguće proizvodnju krvnih stanica te slijedi transplatacija krvotvornih matičnih stanica, to je najčešće kod Ewing sarkoma. Na ishod liječenja kao i metodu utječu lokacija, proširenost i veličina tumora. Dijagnostika i metode liječenja sve više napreduju, stoga se broj izliječenih povećava, ali povećava se i broj novooboljelih što upućuje na važnost onkologije i razvoja medicine općenito. |