Abstract | Dijabetes melitus poznat kao dijabetes, skupina je metaboličkih poremećaja koje karakterizira visoka razina šećera u krvi tijekom duljeg vremenskog razdoblja. Šećerna bolest je najčešći metabolički poremećaj u organizmu čovjeka. Osnovni su simptomi šećerne bolesti povišena vrijednost glukoze u krvi, nenamjerno gubljenje tjelesne težine, pojačano mokrenje, povećana glad i povećana žeđ. Diabetes melitus, odnosno šećerna bolest je bolest koja pripada kroničnim nezaraznim bolestima. Ulazi u grupu vodećih kroničnih bolesti u svijetu pa tako i u Hrvatskoj što ga čini osmim vodećim uzrokom smrti. Svake godine broj oboljelih se povećava. Neki podaci pokazuju da su stope približno jednake u žena i muškaraca, no kod muškaraca učestaliji je tip 2.
Dijabetes je bolest koja se javlja u cijelom svijetu, ali najviše u razvijenim zemljama, posebice tip 2 koji je u većini slučajeva uzrokovan trendom urbanizacije i ubrzanog načina života. Kod tipa 1 do pojave bolesti dolazi zbog genetske predispozicije, a kod tipa 2 je mnoštvo faktora na koje čovjek može utjecati, kao što su: prehrana, tjelesna aktivnost, količina stresa. Ne postoji niti jedna preventivna mjera za dijabetes tipa 1, ali za tip 2 koji čini 90% slučajeva postoji način da se bolest suzbije, odnosno da se ne manifestira. Dijabetes tipa 2 može se spriječiti ili odgoditi bavljenjem tjelesnom aktivnošću, održavanjem tjelesne težine i zdravom prehranom. U prevenciji također može pomoći izbjegavanje slatkih pića, brze hrane, jedenje crvenog mesa te konzumacija zasićenih masnih kiselina. Pušenje duhanskih proizvoda je jedan od rizika dijabetesa pa je preporuka izbjegavati iste. Jedna o najvažnijih stavki kod prevencije dijabetesa je edukacija. Komplikacije su rjeđe kod ljudi koji imaju dobro upravljanu razinu glukoze u krvi. Ozbiljne učinke na dijabetes mogu imati pušenje, pretilost, visoki krvni tlak i nedostatak redovne tjelovježbe. Osobe s dijabetesom mogu edukacijom dobiti informacije o pravilnoj ishrani koja je jedna od prvih preventivnih mjera.
Komplikacije kod šećerne bolesti su učestale ukoliko se oboljeli ne pridržavaju terapije. Neke od komplikacija su vrtoglavica, zbunjenost, slabost i drhtanje do kojih dolazi zbog niske količine glukoze u krvi. Hrvatska kao i ostatak svijeta ima problema s trendom učestalog porasta oboljelih od šećerne bolesti. Iako je šećerna bolest neizlječiva, edukacijom oboljelih, pravilnim liječenjem i pravilnom prehranom oboljeli mogu proživjeti cijeli životni vijek bez komplikacija što je ujedno i cilj oboljelih i zdravstvenih radnika. |