Abstract | CVI ili moždani udar predstavlja veliki medicinski, socijalni i ekonomski problem suvremenog društva. Moždani udar je jedan od najčešćih uzroka smrti i invalidnosti u odrasloj populaciji. Treći je uzrok smrtnosti u svijetu, prvi uzrok invalidnosti u Republici Hrvatskoj i drugi uzrok smrtnosti. Bolest uglavnom nastupa u produktivnoj dobi opće populacije između 45. i 59. godine.
Rehabilitacija osoba s moždanim udarom treba početi tijekom akutnog liječenja u jedinicama za moždani udar. Po završetku akutnog liječenja potrebno je započeti s početnom rehabilitacijom u bolnici, ambulantno ili u domu bolesnika.
U Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Lipik broj oboljelih na rehabilitaciji nakon CVI-a nalazi se na prvom mjestu u odnosu na druge bolesti i povećava se svake godine. Medicinske sestre dokumentiraju podatke u eNjegu od 2012. godine na temelju kojih se može procijeniti koji su problemi najviše prisutni u zdravstvenoj njezi i koliko je proces rehabilitacije utjecao na zdravlje.
Razvrstavanje pacijenata u kategorije ovisno o potrebama za zdravstvenom njegom procjenjuje se kroz šesnaest čimbenika brojevima od 1 do 4 što označava i kategoriju bolesnika: osobna higijena, oblačenje, hranjenje, eliminacija, fizička aktivnost, hodanje/stajanje, sjedenje, premještanje/okretanje, procjena rizika za pad (Morseovu skalu), stanje svijesti (Glasgow skala), procjena rizika za nastanak dekubitusa (Braden skalu), vitalni znakovi, komunikacija, specifični postupci u zdravstvenoj njezi, dijagnostički postupci, terapijski postupci i edukacija. Veći broj bodova označava veću kategoriju i veću ovisnost pacijenta u samozbrinjavanju.
Cilj kategorizacije je utvrđivanje stvarnih potreba svakog pojedinog pacijenta za zdravstvenom njegom.
Specifična edukacija sestara u rehabilitaciji je neophodna obzirom da je medicinska sestra prisutna uz bolesnika kroz 24 sata i omogućava kontinuitet započetog procesa rehabilitacije i povratne informacije koje mogu pomoći svim članovima interdisciplinarnog tima u rehabilitaciji i omogućiti nastavak kontinuirane skrbi kod kuće koji će utjecati na zdravlje bolesnika.
U radu će biti prikazani podaci kategorizacije pacijenata u četiri kategorije pri dolasku i odlasku u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Lipik kroz četiri godine, od lipnja 2012. do rujna 2016. godine. |