Abstract | Rameni obruč važan je dio čovjekovog tijela, koji donosi puno pokreta i mobilnosti pa se stoga može smatrati kompleksnim područjem tijela. Svojom građom i biomehanikom daje slobodu pokreta gornjim ekstremitetima, ali zbog te građe i biomehanike, rameni obuč je podložan brojnim ozljedama.
Gornji ukriženi sindrom zahvaća rameni obruč. Sindrom je uzrokovan današnjim sjedilačkim načinom života. Zbog toga dolazi do neravnomjerne aktivacije mišića, koji okružuju rameni obruč, a to izaziva bol i ukočenost u vratu te remeti posturu čovjeka. Pretjerana aktivnost gornjih vlakana m. trapeziusa i m. levatora scapulae te mm. pectoralisa major et minor prati slabost donjih i srednjih vlakana m. trapeziusa, donjeg dijela m. serratusa anterior i mm. rhomboideusa major et minor. Posljedice ovakve aktivacije mišića su promjene posture čovjeka i bol. Glava biva izbačena previše u protrakciju, ramena se zaobljuju prema naprijed, a lopatice mijenjaju svoj prirodni položaj. Pojavljuje se bol u vratu i ramenima te glavobolja.
Kinesio Taping metoda noviji je pristup u rehabilitaciji. Metodu je izmislio japanski kiropraktičar dr. Kenzo Kase. Koristi elastične trake, Kinesio Tex Tape, koje svojstvima podsjećaju na kožu. Kinesio Taping utječe na neuromuskularni sustav, smanjuje bol i upale, sprječava ozljede i poboljšava cirkulaciju te pomaže vraćanju tijela u homeostazu. Prikladna je za duže korištenje. Postoji 8 tehnika primjene ove metode, a biraju se ovisno o problemu i cilju tretmana. Inhibicija i facilitacija dvije su mišićne tehnike, koje se koriste kada je problem mišićni, a mehanička, fascijalna, prostorna, tetivna/ligamentarna, funkcionalna i cirkulatorna/limfatička korekcija spadaju u preostalih šest korektivnih tehnika. Ove tehnike moguće je kombinirati, ali geslo koje prati Kinesio Taping metodu je „manje je više“. Zato je potrebno odgovorno pristupiti pacijentu, razmišljajući i koristeći svo svoje znanje kroz tretman. |