Abstract | Reumatske bolesti su kronične, multisistemske bolesti karakterizirane nepredvidivim tijekom, s dominantnim kliničkim simptomima na lokomotornom i kardiovaskularnom sustavu. Unatoč brojnim istraživanjima, etiologija većine bolesti još je nepoznata. U ovom radu će biti prikazani vaskulitisi, odnosno Kawasakijeva bolest, koji su dio reumatskih bolesti.
Vaskulitisi su reumatske bolesti, uglavnom nepoznate etiologije, kojima je osnovno obilježje nekrotizirajuća upala krvnih žila. U dječjoj dobi predstavljaju izazov za pedijatrijske reumatologe zbog raznolikosti kliničke prezentacije i sistemske prirode bolesti. Zbog boljeg razumijevanja patofiziologije vaskulitisa u dječjoj dobi u zadnje vrijeme znatno je poboljšana dijagnoza, liječenje, dugoročna prognoza, a i smrtnost je smanjena na najmanju moguću mjeru.
Kawasakijev sindrom (KD) je jedan od najčešćih vaskulitisa u dječjoj dobi i vodeći uzrok stečene srčane bolesti u razvijenim zemljama. To je akutna, samolimitirajuća bolest koja najčešće zahvaća dobnu skupinu od 18-24 mjeseci i rijetko se pojavljuje nakon 5. godine života. Najčešća je učestalost u Japanu gdje je 1967. godine i prvi put opisana. Prvi ju je otkrio i opisao japanski pedijatar dr. Tomisaku Kawasaki, po kome je i dobila ime. Usprkos činjenici da se Kavassakijewa bolest doživljava kao infektivna bolest, za to nema pravih dokaza, ali postoje pretpostavke da različiti infektivni agensi mogu potaknuti tipičnu kliničku sliku.
Postavljanje dijagnoze i liječenje djece s reumatskim bolestima zahtijevaju multidisciplinarni tim koji se sastoji od pedijatrijskog reumatologa, radiologa, oftalmologa, fizioterapeuta, ortopeda i drugih pedijatrijskih supspecijalista.
Posebnu ulogu u timu ima medicinska sestra koja svojim znanjem i vještinama provodi intervencije, brine o djetetu 24 sata dnevno, a ima i važnu ulogu u zbrinjavanju roditelja kojima je potrebna sveobuhvatna pomoć pri razumijevanju stanja njihovog djeteta. |