Abstract | Ovaj završni rad govori o javnozdravstvenom značaju malarije u svijetu, a samim time i u Hrvatskoj, njenim učincima i sprječavanju oboljenja. Malarija je transmisivna bolest uzrokovana različitim vrstama protozoa iz roda Plasmodium. Prenose je komarci iz roda Anopheles svojim ubodima. Poznato je oko 50 vrsta plazmodija, a malariju kod čovjeka uzrokuju P. falciparum, P. vivax, P. malariae, P. ovale, P. knowlesi.
Iako je malarija u Hrvatskoj službeno proglašena eradiciranom još 1964.godine, opasnost od ove bolesti nije isključena. Godišnje se u Hrvatskoj bilježi u prosjeku 8 osoba oboljelih od malarije koje su se zarazile izvan Hrvatske, a najvećim djelom su u opasnosti pomorci. Brojke pokazuju da u Hrvatskoj plovi oko 30 000 pomoraca, od kojih je trećina na stranim brodovima. Prema toj informaciji, zbog nemogućnosti točnog zapisa oboljelih hrvatskih pomoraca, smatra se da je brojka oboljelih na godišnjoj razini i veća. Uz pomorce tu su i ostali importirani slučajevi, osobe koje su bilo poslovno ili turistički boravile područjima zaraženim malarijom..
Komarac malaričar još uvijek egzistira na području Hrvatske i okolnih, također eradiciranih, zemalja, stoga je važna edukacija o opasnosti kojom spomenuta bolest prijeti, kontrola povratnika iz tropskih krajeva, odnosno postupanje po odrednicama kontrole malarije sukladno odrednicama Svjetske zdravstvene organizacije.
Na području Afrike i južne Amerike malarija je jedna od najzastupljenijih smrtnosnih bolesti. Upravo zbog pogodne klime, velike gustoće naseljenosti i ekonomskih prilika od ove bolesti obolijeva veliki broj ljudi, te odnosi veliki broj žrtava. Svjetska zdravstvena organizacija obznanila je da se stopa smrtnosti od malarije smanjuje. No unatoč ohrabrujućim vijestima o padu smrtnosti samo 2016.godine od malarije je umrlo gotova pola milijuna ljudi. Subsaharska Afrika prednjači u stopi oboljenja, kao i smrtnosti. Od gotovo 90% oboljelog stanovništa 92% slučajeva je završilo kobno. |