Abstract | Kralješnična moždina je bitna za sveukupno funkcioniranje čovjeka. Svaka upala ili ozljeda kralježnične moždine može izazvati ispad motoričkih, osjetnih i vegetativnih funkcija ispod razine oštećenja.
Transverzalni mijelitis je neurološki sindrom uzrokovan upalom kralješnične moždine, najčešće prsnog dijela. Nekoliko je uzroka, ali bolest je i dalje nedovoljno istražena te se često krivo dijagnosticira. Posljedice bolesti dovode do mnogobrojnih problema koji utječu na svakodnevni život. S rehabilitacijom je potrebno početi što ranije kako bi se spriječile komplikacije.
Fizioterapija je sastavni dio rehabilitacije osoba s transverzalnim mijelitisom. Na temelju fizioterapijske procjene određuje se fizioterapijska intervencija.
Prevladavajući ciljevi u fizioterapiji neuroloških bolesnika su vezani uz funkciju mišićne snage, mišićnog tonusa, kontrole voljnih pokreta, te uz aktivnosti promjene položaja tijela, održavanje položaja tijela i transfera i brige o sebi.
Fizioterapijska procjena se najčešće provodi po SOAP modelu i Internacionalnoj klasifikaciji funkcioniranja (ICF). Jedan od najbitnijih ciljeva procjene je dobivanje uvida u stanje motoričkih problema i preostalih bolesnikovih sposobnosti. Fizioterapeut koristi različita mjerenja i testove iz neurofizioterapije kako bi se dobio što bolji uvid u bolesnikovo stanje.
Fizioterapeutski tretmani neuroloških bolesnika imaju neke zajedničke osobine, a to su: individualni i prilagođeni tretman, funkcionalnost, odgovarajuće i utemeljene tehnike i terapeutske vještine, trandisciplinarni model, problemska orijentacija i mogućnost evaulacije tretmana. Fizioterapijska intervencija se sastoji od pozicioniranja bolesnika, pasivnih pokreta, facilitacije, učenja transfera i korištenja invalidskih kolica, jačanja nezahvaćene muskulature, istezanja, tretmana spasticiteta, reedukacije hoda, PNF-a, Vojta i Bobath koncepata, elektoterapije, biofeedbacka, mobilizacije neuromišićnog tkiva i zglobova, respiratornog treninga te rekreacije i sporta. |