Abstract | U ovom završnom radu opisala sam biliopankreatični sustav djece, te prilagodbe radioloških metoda koje se koriste u dijagnostici istog.
Kako bi što kvalitetnije i bolje indicirana pretraga bila obavljena, potrebno je poznavati biliopankreatični sustav, počevši od njegovog embrionalnog razvoja, anatomske građe, patoloških promjena, kojim se radiološkim metodama može prikazati. K tome, dobar, kvalitetno educiran, kompetentan radiološki tehnolog mora znati kako radiološku pretragu modificirati, a da vrijednost dijagnostičkih rezultata na kraju pretrage ne bude umanjena.
U biliopankreatični sustav ubraja se: jetra, žučni mjehur, žučni vodovi i gušterača. Njegov embrionalni razvoj teče tako što se iz endodermalnog epitela prvo razvija jetra, zatim glavni žučovod te žučni mjehur. Gušterača se razvija iz dvije osnove, također iz endodermalnog epitela. Moguće razvojne anomalije rezultiraju drugačijim prikazom u kliničkoj i radiološkoj slici. Kada govorimo o anatomiji, potrebno je spomenuti da se žučni mjehur nalazi u udubljenju jetre s kojom je spojen vezivnim vlaknima. Žučni vodovi dijele se na intrahepatične i ekstrahepatične žučne vodove koji se zajedno s pankreatičnim vodovima dreniraju na papili Vateri.
Žuč ima važnu ulogu u probavi, a stvara se u jetrenim stanicama, izlučuje u žučne vodove, akumulira u žučnjaku.
Gušterača je žlijezda koju tvore dvije vrste tkiva, žljezdani dio s unutarnjim i žljezdani dio s vanjskim izlučivanjem.
Od patoloških promjena koje se mogu naći u ovom sustavu, spomenula sam urođene anomalije, upale i kamence te tumore i moguće traume.
Metode radioloških pretraga kojima se navedena patologija može dijagnosticirati mogu biti neinvazivne i invazivne, a to su: nativna snimka gornjeg abdomena, ultrazvučni pregled, kompjutorizirana tomografija, magnetna rezonancija, peroralna i intravenska kolangiokolecistografija, perkutana transhepatična kolangiografija, endoskopska retrogradna kolangiopankreatografija, operacijska te poslijeoperacijska kolangiografija. Modifikacije navedenih radioloških metoda primjenjujemo kod različitih kategorija mlađih dobnih skupina. Izuzetno je važna primjena raznih pomagala, tehničkih uvjeta, sredstava za imobilizaciju i za zaštitu od ionizirajućeg zračenja. Za uspješnost pretrage, isto tako važna je suradnja i pomoć roditelja i ostalog medicinskog osoblja, kako bi se pretraga izvršila na najbrži i najbolji način, te na kraju rezultirala kvalitetnom dijagnozom. |