Abstract | Zglob koljena zbog svoje je anatomske strukture i funkcionalne uloge vrlo zahtjevan i složen zglob ljudskog tijela. Smješten na donjim ekstremitetima, distalno od zgloba kuka te proksimalno od nožnog zgloba, vrlo je važan pri preuzimanju i prenošenju tjelesne težine za vrijeme stajanja i hoda. Kako bi funkcija koljena bila pravilna važna je ravnoteža između njegovih pasivnih i aktivnih stabilizatora. Ako se poremeti ravnoteža između stabilizatora koljena, utjecajem intrinzičnih ili ekstrinzičnih čimbenika, dolazi do pojave raznih simptoma, a jedan od njih je i pojava boli u prednjem dijelu koljena koja se odnosi na oštećenje i ozljede ekstenzornog aparata koljena te patelofemoralnog zgloba. Do pojave sindroma prednje koljenske boli kod odraslih najčešće dolazi zbog ponavljanih mikrotrauma ili prenaprezanja struktura patelofemoralnog zgloba i mišića, odnosno zbog sindroma prenaprezanja, a kod djece i adolescenata zbog neuravnoteženog rasta kosti i mekih tkiva. Osobe najpodložnije pojavi prednje koljenske boli jesu sportaši i radnici koji dodatno opterećuju prednji dio koljena kao što su: trkači, košarkaši, nogometaši, keramičari i sl.
Ima nekoliko sindroma prenaprezanja koji uzrokuju sindrom prednje koljenske boli, a to su: trkačko koljeno, skakačko koljeno, hondromalacija patele, prepatelarni burzitis, Mb. Hoffa i Mb. Osgood Schlatter. Od akutnih ozljeda ističu se ozlijede ekstenzornog aparata koljena koje su također posljedica prenaprezanja, a to su ruptura tetive mišića kvadricepsa i ruptura ligamenta patele. Kod dijagnostike svaki entitet ima karakterističnu komponentu po kojoj je prepoznatljiv, a osim s lokaliziranom boli klinička slika očituje se i narušenom funkcijom zgloba koljena, smanjenim opsegom pokreta, edemom, upalom, krepitacijama te promijenjenom trofikom tkiva.
Liječenje je u osnovi neoperativno, iznimno kirurški, a od velike važnosti je provođenje fizioterapijske intervencije koja se sastoji od provođenja medicinske gimnastike i primjene određenih fizikalnih čimbenika. Najzastupljeniji fizioterapijski pristup u liječenju sindroma prednje koljenske boli je primjena PRICES koncepta uz provođenje dodatnih vježbi sa svrhom povećanja opsega pokreta ili mišićne snage, jakosti i izdržljivosti ili propriocepcije samog zgloba. Kako bi ovakav fizioterapijski pristup bio učinkovit on mora biti individualan, holistički i empatijski što rezultira pozitivnim djelovanjem na krajnji ishod. |