Abstract | Čista i obnovljiva energija potrebna je za svakodnevno održavanje i poboljšanje društvenog, ekonomskog i ekološkog zdravlja, te samim time to dovodi do ekonomskog razvoja i produktivnosti. Cilj ovog rada je istražiti čistu i obnovljivu energiju, prednosti i nedostatke korištenja iste u Republici Hrvatskoj, te moguće oblike korištenja čiste energije koji utječu na ublažavanje klimatskih promjena i očuvanje zdravlja okoliša. Unutar ove teme obrađeni su i glavni problemi koji utječu na energetsko siromaštvo i promjenu klime koja znatno utječe na zdravlje okoliša. Trenutni glavni energetski resursi su nafta i plin, koji predstavljaju neobnovljive izvore energije u ograničenim količinama, čiji se štetan utjecaj na okoliš sve više naglašava.
Energija se prema svojoj uobičajenoj primjeni može svrstati u konvencionalne (tradicionalne) i nekonvencionalne (nove) izvore energije, a primarni oblici energije se mogu razvrstati prema fizičkom obliku, održivosti te prema obnovljivosti i svojoj istrajnosti.
Obnovljivi izvori energije, kao što su sunce, vjetar, voda, biomasa i geotermalna energija, predstavljaju ključan element u tranziciji Republike Hrvatske prema održivom energetskom sustavu. Unatoč pozitivnim znakovima prema poboljšanju, još uvijek postoje mnogi izazovi koji se moraju prijeći kako bi se došlo do povećane proizvodnje energije iz obnovljivih izvora i kako bi se zaustavila ovisnost o fosilnim gorivima. Do vidljivih rezultata, potrebno je više tehnoloških inovacija, što podrazumijeva potpunu promjenu načina proizvodnje i upotrebe energije. Za dugoročne ciljeve održivosti, vrlo je važna stavka i energetska učinkovitost. Daljnji razvoj tehnologije, zgrade s boljom izolacijom, sustavi pametnog upravljanja energijom i najvažnije, svjesno i pametno ponašanje potrošača, mogu pridonijeti smanjenju gubitka energije. |