Abstract | Kvaliteta života ovisi o mnogobrojnim čimbenicima, primjerice o primanjima, uvjetima života, radu, obrazovanju, slobodi, vjeri, kulturi, okolišu i mnogim drugim. Jedan od važnijih čimbenika koji loše utječe na kvalitetu života je bolest. Bolest ne utječe samo u smislu fizičkih simptoma, nego utječe i na promjene u radnoj sposobnosti, potencijalnoj izolaciji, povećava se ovisnost o drugima, loše navike i drugo. Sve te promjene dovode i do raznih psihičkih poremećaja pojedinca. Tako se može javiti depresija, anksioznost, osjećaj bespomoćnosti, smanjeno samopouzdanje i osjećaj nedostatka kontrole.
Raspoloženje je dugotrajno stanje emocija. Normalni afekti kao što su tuga, bol i radost, dio su naših svakodnevnih života i trebaju se razlikovati od patoloških stanja ili poremećaja raspoloženja. Osjećaji tuge i radosti osciliraju u svakodnevnom životu, ali to je unutar društveno prihvatljivih granica uz mogućnost kontrole osjećaja. Promjene osjećaja koje postaju psihijatrijski poremećaji raspoloženja razlikuju se od normalnih po jačini otklona od normalnih, duljini trajanja i nemogućnosti kontrole. Promjene u vrsti raspoloženja mogu se izraziti kao anksioznost, depresivno ili manično raspoloženje, razdražljivost ili bijes.(1)
Zdravstvena njega bolesnika s poremećajima raspoloženja je vrlo zahtjevan proces koji zahtjeva mnogo znanja i vještina medicinske sestre. Uloga medicinske sestre obuhvaća sestrinske dijagnoze, intervencije i načela rada kojih se moraju pridržavati kod zdravstvene njege bolesnika s poremećajima raspoloženja. Kod bolesnika s poremećajima raspoloženja važno je imati na umu da se planirane intervencije s tokom bolesti mogu mijenjati zbog mogućnosti poboljšanja ili pogoršanja stanja pacijenta kroz liječenje.
Vrlo veliku ulogu kod tih bolesnika ima obitelj. Kod spoznaje da oboljeli ima neku vrstu poremećaja raspoloženja zajednica često reagira negativno. Medicinska sestra mora imati puno razumijevanja prema obitelji i biti svjesna da obitelj prolazi kroz teško životno razdoblje prihvaćanja same bolesti i života s njom. |