Abstract | Traheotomija je kirurški postupak kojim se na prednjoj stijenci vratnog dijela dušnika pravi novi otvor, traheostoma. Postupak može biti hitan ili elektivan, a traheostoma privremena ili trajna. Traheostoma može biti izvedena kirurškom metodom, ali danas se najčešće izvodi perkutana dilatacijska traheotomija zbog brojnih prednosti. Neke od prednosti su da postupak može biti izveden uz bolesnički krevet, manje je invazivan, brže se obavlja i jeftinije je u odnosu na kiruršku metodu.
Glavne indikacije za izvođenje perkutane dilatacijske traheotomije su potreba za produženom mehaničkom ventilacijom, potreba za učestalom toaletom dišnih putova te opstrukcija gornjih dišnih putova razne etiologije. U odnosu na mehaničku ventilaciju putem endotrahealnog tubusa, kod traheotomiranog bolesnika smanjena je potreba za primjenom sedativnih lijekova, olakšana je toaleta dišnih putova te usne šupljine, a pridonosi i bržoj mobilizaciji bolesnika. Perkutana dilatacijska traheotomija je sigurna metoda, međutim postoji rizik od razvoja komplikacija tijekom izvođenja zahvata, neposredno nakon te nekoliko tjedana ili mjeseci nakon traheotomije. Neke od komplikacija su krvarenje, opstrukcija traheostome, nenamjerna dekanilacija, laceracija stražnje trahealne stijenke, pneumotoraks, subkutani emfizem, infekcija, traheoezofagealna fistula te trahealna stenoza.
Medicinska sestra sudjeluje u pripremi bolesnika za perkutanu dilatacijsku traheotomiju, asistira kod zahvata, nakon zahvata promatra i uočava moguće komplikacije, radi toaletu traheostome, toaletu dišnih putova, osigurava optimalan unos hrane i tekućine za bolesnika, a uz svaki korak bitno je uspostaviti odgovarajući oblik komunikacije te educirati bolesnika o novonastalom stanju i promjenama koje su uslijedile.
Perkutana dilatacijska traheotomija sigurna je i učinkovita metoda te bi trebala biti metoda izbora u jedinicama intenzivnog liječenja. Uporabom bronhoskopa i ultrazvuka pospješuje se učinkovitost te smanjuje rizik za komplikacijama. Svakom pacijentu potreban je individualiziran pristup te u proces liječenja uključiti multidisciplinarni tim. |