Abstract | Osnovu liječenja upalnih reumatskih bolesti predstavlja kombinacija odgovarajućih farmakoloških i nefarmakoloških intervencija usmjerenih na ublažavanje simptoma i znakova i održavanje funkcionalnosti bolesnika. Edukativni programi uključuju aktivnu suradnju bolesnika i obitelji sa članovima rehabilitacijskog tima kojeg sačinjavaju, uz specijalistu fizikalne i rehabilitacijske medicine (subspecijalistu reumatologije) i medicinske sestra, fizioterapeut, radni terapeut te ostali članovi ( npr. psiholog, nutricionist, defektolog).
Zbog specifičnosti radilišta važno je naglasiti ulogu medicinske sestre kao neizostavnog dijela zdravstvenog tima te važnost zdravstvene njege, edukacije i konzultacije koje pruža. Nadalje, važno je naglasiti doprinos sestrinstva u reumatologiji u vidu edukacije bolesnika zasnovanoj na potrebama, pravovremenom pristupu skrbi, upravljanja primarnom bolesti i pratećim komorbiditetima, učinkovitosti skrbi, psihosocijalne podrške i sudjelovanju u poboljšanju ishoda u suradnji sa bolesnikom što dovodi do efektivne zdravstvene njege, ali može pozitivno utjecati i na adherenciju i perzistenciju što se tiče farmakološkog liječenja što može pozitivno utjecati na smirivanje upalne reumatske bolesti, poboljšanje kvalitete života i funkcionalnosti.Sve je veća potražnja medicinskih sestara na odjelima za reumatologiju i njihova se znanja i vještine nastavljaju razvijati. Medicinske sestre se počinju baviti aktivnostima kao što su ispitivanje mišićno -koštanog sustava, formuliranje i provedba plana upravljanja bolestima, procjena statusa bolesti, upravljanje simptomima, preporuka promjene u liječenju lijekovima, upućivanje na druge zdravstvene djelatnike, rješavanje fizičkih, psihičkih i socijalnih problema i procjena deficita znanja bolesnika.
Upalne reumatske bolesti su kronična oboljenja karakterizirana bolovima i oteklinama perifernih zglobova, izvanzglobnim obilježjima, ograničenjima pokreta što vremenom može značajno narušiti njihovu funkcionalnost i stupanj samostalnosti. Shodno tome, bolesnik zahtjeva multidisciplinarnu skrb, edukaciju i savjetovanje što uključuje praćenje posljedica bolesti na razini dnevnih aktivnosti, psihosocijalnih posljedica, liječenje lijekovima i nuspojave lijekova.
U ovom ću se diplomskom radu fokusirati na najčešće upalne reumatske bolesti s kojima se susrećem u svom svakodnevnom radu (reumatoidni artritis, spondiloartritis, kristalinični artritis), te navesti važne informacije vezane uz skrb i njegu takvih bolesnika. |