Abstract | U ovom radu prikazane su i opisane osnovne činjenice o neverbalnoj komunikaciji te je objašnjena njena važnost, kako u svakodnevnom životu, tako i u poslovnoj sferi.
Budući je sanitarno inženjerstvo struka koja se bavi očuvanjem i unaprjeđenjem zdravlja pojedinca i društva, vrlo važan aspekt toga posla jest komunikacija, čiji je neizostavni segment neverbalno izražavanje.
Neverbalna komunikacija je način kojim ljudi komuniciraju bez riječi, bilo namjerno ili nenamjerno. Rezultati niza istraživanja, kroz ne tako davnu prošlost, pokazali su i dokazali da neverbalno ponašanje može biti, kako urođeno, tako i naučeno.
Neverbalne poruke ispunjavaju tri funkcije: jedan dio usmjeren je reguliranju mehanizama socijalne interakcije, drugi dio se odnosi na pokazivanje stavova, a treći služi za izražavanje emocionalnih stanja. Pri proučavanju ovog oblika komunikacije uvijek treba voditi računa o nekoliko značajnih aspekata: odnosu među osobama koje komuniciraju, okolnostima u kojima protječe komunikacija, kulturama iz kojih sudionici komunikacije potječu i pravilima po kojima se komunikacija odvija.
Glavni kanali neverbalne komunikacije su: vizualna komunikacija (gledanje, kontakt očima, viđenje), izrazi lica, govor tijela (dodir, držanje tijela, geste rukama, pokreti glavom), spacijalna okolina (teritorijalno ponašanje, fizička blizina, raspored u prostoru), prikazivanje sebe i parajezik. Isto tako, i fizička okolina (fizički uvjeti okruženja i njegovo uređenje) te vrijeme (tj. način njegova korištenja i upotrebe) imaju komunikativnu vrijednost.
Primjereno neverbalno komuniciranje sastavna je komponenta socijalnih vještina te se može uvježbavati primjenom metoda kao što su promatranje drugih, davanje povratnih informacija i igranje uloga.
Vješta neverbalna komunikacija podrazumijeva, kako sposobnost točnog percipiranja i ispravnog tumačenja neverbalnih signala, tako i adekvatan neverbalni „odgovor“ na zahtjeve okoline.
U poslovnom svijetu, pa tako i u poslu sanitarnog inženjera, od iznimne je važnosti usvojiti neizgovorena pravila društvenog sklada jer to je zasigurno jedan od preduvjeta ostvarenja poslovnog uspjeha. |