Abstract | Proteinski dodaci prehrani sve su više rasprostranjeni u posljednjih 20 godina i lako dostupni za uporabu. Koriste ih rekreativci i profesionalni sportaši kako bi im pomogli u osobnom rastu i razvoju koje je potrebno za bolje rezultate na natjecanjima ili u vidu fizičkog izgleda. Dodataka prehrani na bazi bjelančevina ima u raznim oblicima od proteinskih praškova, čokoladica, pločica do raznih proteinskih napitaka, grickalica i namaza. Proizvođači nude različite proizvode sa više ili manje udjela bjelančevina, ugljikohidrata i masti. U ovom radu analizirat ćemo i usporediti rezultate koje dobijemo analizom s podacima koje pišu na deklaraciji. Razlike dobivene na analizi i na deklaracijama ne bi smjele biti velike, s obzirom da svi ti proizvodi služe osobama koje žele dovesti svoje tijelo u bolju formu. Prehrana bi trebala biti individualna na temelju potreba za hranjivim tvarima koje ovise o aktivnosti osoba, rasporedu treninga i vrsti treninga. Proteinski dodaci imaju mnogo ciljeva, od rasta i razvoja mišića do snage i oporavka.
Specifični cilj ovog istraživanja je provjeriti ispravnost na deklaraciji tih proizvoda obzirom na eventualna odstupanja od deklaracije, te individualni osobni kritički pristup, jesu li oni preporučljivi za korištenje općoj populaciji ili nisu. Stoga je u eksperimentalnom dijelu ovoga istraživanja korištena analiza određivanja bjelančevina u uzorcima dodataka prehrani metodom po Kjeldalhu koja se temelji na razaranju organske tvari u amonijev sulfat koristeći se koncentriranom sulfatnom kiselinom. Na kraju svake analize uspoređeni su dobiveni rezultati prema skupinama proizvoda koji su analizirani, te osvrt o pojedinom proizvodu te svim praškovima i proteinskim čokoladicama koje su analizirane.
U eksperimentalnom dijelu ovog istraživanja u 6 od ukupno 10 uzoraka koji su ispitani na ukupni sadržaj bjelančevina, zabilježena su negativna odstupanja u sadržaju bjelančevina u odnosu na deklarirane vrijednosti. Najviše je odstupanja uočeno u proteinskom brownie-u (deklarirano sadrži 30,0 g bjelančevina, analizom je utvrđeno 18,0 g bjelančevina, razlika od 12 g), neki od uzoraka su imali i veću količinu bjelančevina nego što je napisano na deklaraciji, proteinska čokoladica (deklarirano sadrži 59,90 g bjelančevina, analizom je utvrđeno 61,63 g bjelančevina). Sve razlike u deklaracijama su u granicama normale i granicama odstupanja prema vodiču EU i kao takvi preporučeni su za konzumiranje kao dodatak prehrani osobama kojima je potrebnija veća količina bjelančevina, a ne unose je dovoljno putem prirodne hrane. |