Abstract | Nefrotski sindrom prema definiciji nije bolest, nego skup simptoma uzrokovana raznim bolestima bubrega, sve to upućuje na važnost za otkrivanje i liječenje bolesti bubrega kao što su: akutni glomerulonefritis, kronični glomerulonefritis, akutni pijelonefritis, opstrukcija mokraćnih puteva, uremijski sindrom.
Nefrotski sindrom nema jasnu etiologiju, ali se javlja zbog raznih bolesti kao što su dijabetičke bolesti bubrega i glomerulonefritis. Sindrom se javlja u bilo kojoj životnoj dobi, a kod djece najčešće između 18. mjeseca i 4. godine života i to češće obolijevaju dječaci. Nefrotski sindrom čine četiri simptoma:obilna proteinurija, hipoalbuminemija, hiperlipidemija i generalizirani edemi. Rani simptomi očituju se u gubitku apetita, općenitoj tjelesnoj slabosti, otečeni su očni kapci, bolesnik osjeća bol u trbuhu, gubi mišićnu masu te otiče tkivo zbog zadržavanja viška soli i vode, a mokraća je mutna. Trbuh može biti povećan zbog nakupljanja veće količine tekućine, a nedostatak zraka može nastati zbog nakupljanja tekućine oko pluća.
Simptomi nefrotskog sindroma pojavljuju se postupno danima i tjednima uz stalno pogoršanje stanja, a bolesnik gubi sve više proteina. Javljaju se simptomi i znakovi kao što su pjenušava mokraća, smanjeno stvaranje mokraće, nabuhlost lica i jutarnji podočnjaci, otekline na stopalima i nogama navečer, zaduha, gubitak apetita, mršavljenje, otečen trbuh. Medicinske dijagnoze se postavljaju na temelju simptoma i znakova,laboratorijskih nalaza i u nekim slučajevima biopsijom bubrega,kako bi se krenulo s liječenjem. Liječenjem se želi utjecati na patološki proces na bubrezima, korigirati negativnu bilancu proteina, povisiti volemiju, korigirati pozitivnu bilancu natrija i liječiti komplikacije.
Kod pacijenta s nefrotskim sindromom,medicinska sestra procjenjuje stanje bolesnika,uzima sestrinsku anamnezu,priprema sestrinsku listu i provodi kategorizaciju pacijenta. Za uspješnu i kvalitetnu zdravstvenu njegu pacijenta potrebno je definirati sestrinske dijagnoze i sestrinsko-medicinske probleme koji ukazuju na pacijentovo stanje, te svakodnevno dokumentirati sestrinske intervencije koje su kod pacijenta provedene.
Ovaj rad se sastoji od nekoliko dijelova,prvi dio je uvod u rad,u drugom dijelu se opisuje anatomija i funkcija bubrega. Treći dio govori o bolestima bubrega, simptomima i dijagnosticiranju. U četvrtom se dijelu opisuje sam nefrotski sindrom, kako se dijagnosticira,njegovi sindromi i bolesti koje ga slijede. Prognoza bolesti je peti dio rada, u šestom dijelu je prikaz slučaja, sedmi dio govori o zdravstvenoj njezi. Osmi dio se bavi sestrinskim i sestrinsko-medicinskim dijagnozama i intervencijama. Deveti dio rada je prehrana bolesnika,deseti dio je zaključak,a jedanaesti je popis literature |