Abstract | U ovom završnom radu, navest će se najvažnije vezano uz akutnu leukemiju, podjela leukemija, dijagnostičke postupke te mogućnosti liječenja istih. Brojni su zdravstveni problemi koji se javljaju kod oboljelih od akutnih leukemija te medicinska sestra treba raditi nekoliko godina na odjelu hematologije da bi znala prepoznati svu problematiku tih bolesti, da bi znala kako pomoći hematološkom pacijentu kod određenih poteškoća te da bi se i sama znala i mogla nositi s težinom njihove bolesti. Osim što je fizički zahtjevan, rad s hematološkim bolesnicima zahtijeva vrlo velik psihički angažman medicinske sestre jer je suočena sa teškim i, u vrlo velikom broju, smrtonosnim dijagnozama. U tim je situacijama vrlo važno primijeniti stečena znanja iz područja zdravstvene njege, psihologije i komunikacijskih vještina, a vrlo je važno iskustvo koje nam daje znanje i sigurnost da smo na ispravan način učinili ono najbolje za našeg pacijenta.
U kliničkoj slici akutnog hematološkog zbivanja prevladavaju povišena temperatura, opća slabost i nemoć, hematomi i potkožna krvarenja po tijelu pacijenta zbog sniženih vrijednosti trombocita, a u krvnoj slici nalazimo na povišene vrijednosti leukocita, što su zapravo nezrele stanice, tj. blasti.
Dijagnoza se postavlja na temelju krvne slike i diferencijalne krvne slike, na temelju citoloških pretraga, punkcije i biopsije koštane srže te citogenetskih pretraga na kromosomima.
Akutne leukemije liječe se udarnim dozama citostatika u kombinaciji sa sve više primjenjivanim biološkim lijekovima, monoklonskim protutijelima.
Zdravstvena njega temelji se na uklanjanju i ublažavanju simptoma bolesti, psihološkoj podršci, praćenju tijeka liječenja, pripremi i primjeni kemoterapije te edukaciji pacijenta o njihovim mogućim nuspojavama i zbrinjavanju pacijenta kad te nuspojave nastupe. |