Abstract | U ovom završnom radu opisan je karcinom dojke, koji je najčešći tumor u žena u svijetu. Nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Opisana je anatomija i fiziologija najveće kožne žlijezde dojke lat. mamma koja ima više funkcijskih uloga u životu jedne žene. Sam naziv mamma podsjeća nas na mamu , ulogu zaštite i sigurnosti. Saznanjem da žena boluje od raka dojke gubi ne samo fizički dio sebe (estetski) nego i emocionalno, gubi jedan dio svoje ženstvenosti.
Simptomi raka dojke su pojava čvora, tvrda mjesta na dojci,novonastale promjene u veličini i obliku dojke,crvenilo jedne dojke koje ne nestaje ili koža plavičaste boje,uvlačenje kože ili izgled narančine kore,promjene na koži bradavice,iscjedak iz bradavice.
Kako je učestalost karcinoma dojke postala veća povećala se i svijest kod žena o potrebi samopreegleda, a pokrenuti su i nacionalni programi ranog otkrivanja.
Postavljanje dijagnoze raka dojke se započinje anamnezom i kliničkim pregledom, zatim se rade mamografija, ultrazvuk dojke.
Liječenje karcinoma dojci je multidisciplinarno kombinacija zračenja, kirurškog i sistemskog liječenja daje najveću učinkovitost.
Opisane su sestrinske intervencije kroz sestrinske dijagnoze i probleme s kojima se bolesnice najčešće susreću. Sestrinske intervencije su individualizirane prema svakoj bolesnici, naglasak je na pristupu medicinske sestre koji je otvoren i brižan, dopušta se bolesnici da izrazi svoj strah.
Važno je tokom liječenja i oporavka bolesnice educirati o posljedicama liječenja, upoznati ih sa mogućnostima protetskih pomagala, te ih uključiti u grupe samopomoći.
U procesu zdravstvene njege bitno je da ravnopravno sudjeluju tim medicinskih sestara, liječnika, psihologa te ostalih nezdravstvenih djelatnika. |