Abstract | Perinatalni morbiditet i mortalitet objektivni su, znanstveni parametri koji mogu poslužiti u procjeni zdravlja populacije. Oni ovise o geografskim, klimatskim, gospodarskim i ekonomskim činiteljima. Pogrešno je promatrati ih iz isključivo medicinske perspektive, upravo zbog multifaktorske naravi njihova nastanka. Iako su liječnici glavni akteri u provedbi antenatalne zaštite, oni ne mogu učiniti previše ako zdravstveni sustav nije organiziran tako da svakoj ženi omogući kvalitetnu zdravstvenu skrb, ne samo tijekom, nego i prije i poslije trudnoće. Stoga je ovaj problem potrebno sagledati sa više razine te ga rješavati sustavno, smisleno i pravovremeno (1).
Prema statističkim podatcima o perinatalnoj smrti, Hrvatska se nalazi na razini Europske unije što nas, donekle, može zadovoljiti. Analize pokazuju kako je došlo do porasta preživljenja u intrapartalnom i ranom neonatalnom vremenskom periodu. Ipak, unazad nekoliko godina vidljivo je kako smrtnost fetusa tijekom trudnoće stagnira. To je podatak koji je potrebno ispraviti poboljšanjem antenatalne zaštite. Spomenuto je moguće ostvariti pojačanim nadzorom trudnice tijekom trudnoće, dakle, povećanjem broja kliničkih i ultrazvučnih pregleda tijekom trudnoće (2).
S obzirom na dijagnostičke mogućnosti ultrazvuka, stavljamo naglasak upravo na tu metodu u svrhu kontinuiranog praćenja napredovanja trudnoće. On omogućuje pregled anatomije fetusa gotovo od najranije dobi, procjenu gestacijske dobi, uočavanje malformacija i mnoge druge, za fetus, životno važne informacije.
Kada se pojavio, ultrazvuk je značio revoluciju u ginekologiji i opstetriciji. Omogućio je pogled u unutrašnjost ženine zdjelice bez fizičkog i psihičkog stresa kojeg invazivne metode svakako uzrokuju. Iako zahtijeva stručnost medicinskog osoblja koje ga obavlja, za ženu je pregled dijagnostičkim ultrazvukom jednostavan, bezbolan i brz (3).
U ovom radu prikazat ćemo najčešće uzroke smrti kod majke i djeteta te načine na koje je iste moguće spriječiti ili smanjiti njihovu incidenciju. Dakle, u središte pozornosti postavljamo antenatalnu zaštitu kao glavno oruđe u smanjenju perinatalne smrtnosti, njezine ciljeve i metode provedbe. |