Abstract | Sindrom kratkog tankog crijeva (SKTC) definira se kao oštećenje crijevne funkcije koje je izraženo u toj mjeri da apsorpcija i digestija više nisu dostatane za održanje tjelesne mase u odraslih bolesnika, te za rast i razvoj u djece. Poremećaj je obilježen razvojem teške malapsorpcije harnidbenih tvari, proljevom, poremećajem digestije vode i elektrolita, te posljedičnom pothranjenosti. Nastaje zbog višestrukih prenatalnih kauzalnosti, kod novorođenčadi zbog kongenitalnih anomalija te kod dojenčadi i starije djece kao posljedica pogoršanja bolesti, malignih dijagnoza ili trauma. No najveći postotak pacijenata sa SKTC na pedijatriji po dobnoj skupini pripada novorođenčadi, te će se rad bazirati na istom.
U liječenju i skrbi djeteta sa SKTC sudjeluje multidisciplinaran tim zdravstvenih djelatnika koji se sastoji od: gastroenterologa– pedijatra, kirurga, posebno educiranih medicinskih sestara, nutricionista te magistre farmacije zaduženog za pripremu parenteralnih otopina. Bitan je holistički i individualiziran pristup prema djetetu uz kvalitetnu i otvorenu suradnju svih članova tima. Važnost dobre zdravstvene njege ističe se u svakom segmentu ovog sindroma. Jer sama skrb uključuje pravilnu primjenu medikamentozne terapije, parenteralne (PP) i enteralne prehrane (EP), poznavanje načina rada u sterilnim uvjetima (centralni venski kateter- CVK), postavljanje i poznavanje rada sa nazogastričnom sondom, zdravstvenu njegu stoma otvora, pravovremeno i stručno zbrinjavanje posljedica same bolesti, prevenciju nastanka komplikacija te edukaciju roditelja. Sestrinski posao je kompleksan jer obuhvaća zdravstvenu njegu djeteta sa svim njegovim psiho-fizičkim segmentima, uz koje su usko povezani roditelji. Kontakt medicinska sestra- roditelj mora biti pozitivan, te funkcionirati na profesionalnoj razini jer će ih educirati o svakom novom postupku, te pripremiti za kućnu PP.
U radu je opisana etiologija SKTC uz kliničku sliku i komplikacije. Prikazani su načini liječenja, te specifičnosti i važnost parenteralne i enteralne prehrane. Opisane su stome i njihova podjela, te zdravstvena njega djeteta uz najčešće sestrinske dijagnoze i intervencije. Važnost dobre zdravstvene njege, pravilnog rada u aseptičnim uvjetima predstavlja nastavak kvalitetnijeg života za male pacijente. |