Abstract | Prema definiciji Svjetskog zdravstvenog udruženja za bol (ISAP) „Bol je neugodan osjetni i osjećajni doživljaj povezan sa stvarnim ili potencijalnim oštećenjem tkiva.“(1)
Maligne bolesti su bolesti kod kojih dolazi do nekontroliranog rasta atipičnih vlastitih stanica bolesnika, koje uzrokuju razne simptome. Jedan od najčešćih simptoma malignih bolesti upravo je bol i za bolesnika ona predstavlja neugodu i strah.Stoga se jedan od glavnih ciljeva u skrbi za onkološkog bolesnika temelji na očuvanju i unapređenju kvalitete života kroz dovoljnu analgeziju i ublažavanje boli i patnje na najvećoj mogućoj razini.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo od 2018.godine,godišnje se u Republici Hrvatskoj pojavljuje više od 22000 novooboljelih pacijenata od karcinoma, više od 90% njih u određenoj fazi bolesti trpi bol, a više od 40% njih nije pokriveno zadovoljavajućom analgetskom terapijom.
Da bi ublažavanje boli kod onkoloških bolesnika bilo što učinkovitije,stručni tim Hrvatskog društva za liječenje boli 2011.godine donijelo je smjernice za liječenje karcinomske boli kod odraslih.Te su smjernice prihvaćene na nacionalnoj razini, utemeljene su na dokazima i terapijskim mogućnostima.One predstavljaju osnovu racionalnog, sveobuhvatnog i multidisciplinarnog rješavanja ovog problema u svrhu očuvanja kvalitete života bolesnika.
Onkološka bol može se javiti u bilo kojoj fazi bolesti.Liječenje se provodi farmakoterapijom, nefarmakološkim metodama, kirurškim putem te radioterapijom.Prvi izbor liječenja onkološke boli je farmakoterapija.U farmakoterapiji upotrebljavaju se analgetici (neopioidni analgetici, opioidi, koanalgetici). Opioidi su „zlatni standard“ u ublažavanju i liječenju onkološke boli, ali zbog moguće zlouporabe, njihova upotreba je poprilično stigmatizirana.Nefarmakološko liječenje obuhvaća razne metode i pomagala koji mogu ublažiti intenzitet boli, kao što su ortoze, masaža, kiropraktika, akupunktura, hipnoza, relaksacija, TENS i biofeedback. Kirurško liječenje onkološke boli obuhvaća razne neurokirurške i anesteziološke tehnike u svrhu sprečavanja provođenja bolnih signala.Radioterapija se primjenjuje kao palijativna metoda za ublažavanje boli.
Da bi ublažavanje onkološke boli bilo što učinkovitije, uloga medicinske sestre je od neprocjenjive važnosti.Ona izrađuje plan zdravstvene njege, a provođenjem zadanih intervencija, medicinska sestra sudjeluje u ublažavanju onkološke boli, kako provođenjem ordinirane terapije od strane liječničkog tima, tako i pružanjem psihološke potpore bolesniku i njegovoj obitelji za vrijeme liječenja. |