Abstract | Bol i strah dva su pojma koja intrigiraju ljudska promišljanja od davnina. Prvotne definicije ovih, tada pomalo enigmatičnih pojmova znatno su se razlikovale od onih koje su danas prihvaćene. Brojni su se znanstvenici, iz različitih znanstvenih disciplina bavili konceptom boli i konceptom straha, nadopunjujući prethodna znanja o njima. Međutim, suvremena znanost sve se češće bavi njihovim odnosom, donoseći odgovore na to kako strah utječe na pojavu boli i kako osjet boli izaziva strah. Ovakva istraživanja, od izuzetne su važnosti jer nam otkrivaju saznanja neophodna za potrebe suvremene medicine. Unatoč terminološkoj problematici, neujednačenim terminima, a ponekad i različitim definicijama istih pojmova sve je jasnija dinamika boli i straha, čije je razumijevanje neophodno za rehabilitaciju pacijenta, te je sve jasnija potreba daljnjih istraživanja na ovu temu.
U ovom radu ukratko će biti opisani pojmovi boli i straha, kao i bitni činitelji vezani uz njih, kako bi se stekao uvid u značenje dva osnovna pojma, čiji je međusobni odnos fokus ovog završnog rada. Zatim će biti izložen prikaz suvremenih relevantnih istraživanja koja se bave strahom od boli, kako bi se prikazale empirijski dokazane poveznice između straha i boli, kao i definicije osnovnih pojmova vezanih uz njihov međusobni odnos. Na samom će kraju biti objašnjena i uloga fizioterapeuta u radu s pacijentima koji osjećaju strah od boli.
Iz svega navedenog vidljivo je kako je cilj ovog rada otkriti dinamiku odnosa, te rasvijetliti priodu povezanosti straha i boli, ali naglasiti i važnost promišljanja i znanja stručnjaka o ovoj temi. Za profesionalan i maksimalno učinkovit rad s pacijentima, pogotovo ako govorimo u okvirima fizioterapijskog djelokruga, neophodno je poznavati odnose straha i boli, te detektirati kojim je obrascima moguće smanjiti strah od boli, a time i samu bol kod pacijenta s kojim radimo. Pripremitii pacijenta na proces rehabilitacije, dajući mu informacije koje će smanjiti strah od boli uvelike olakšava posao, brže dovodi do cilja i čini čitavi proces ugodnijim kako za pacijenta tako i za stručnjaka. |