Abstract | Kozmetičkim proizvodom smatra se svaka tvar ili pripravak namijenjen za stavljanje u doticaj s različitim dijelovima ljudskog tijela (koža, kosa, nokti, usnice i vanjski spolni organi) ili sa zubima i sluznicom usne šupljine i to isključivo ili pretežito radi njihova čišćenja, parfimiranja i/ili zaštite i održavanja u dobrom stanju, mijenjanja njihova izgleda i/ili korekcije tjelesnih mirisa.
Kozmetički proizvodi pripradaju skupini predmeta široke potrošnje te su podijeljeni u nekoliko podskupina. Kozmetika uključuje kreme za zaštitu kože, losione, pudere, parfeme, ruževe za usne, lakove za nokte, kozmetiku za oči i lice, boje za kosu, dezodoranse, dječje proizvode, ulja za kupanje te mnoge druge tipove proizvoda. Najznačajniji su oni koji dolaze u kontakt s kožom i sluznicom čovjeka, te u tom slučaju mogu sadržavati različite toksične supstance. Jedna od najčešćih supstanci je olovo koji je u navedenim proizvodima prisutan iz raznih sirovina od kojih je proizvod napravljen.
Kozmetički proizvod, ukoliko se primjenjuje prema normalnom ili razumno predviđenom načinu uporabe, uzimajući u obzir njegov izgled, označavanje, uputu za uporabu i njegovo odlaganje kao i ostale podatke koje navodi proizvođač, njegov ovlašteni zastupnik ili druga osoba odgovorna za stavljanje proizvoda na tržište, ne smije biti štetan za zdravlje ljudi niti neposredno nakon uporabe, niti na dulje vrijeme.
U radu će se istraživati olovo i drugi teški metali u dekorativnoj kozmetici i to metodom AAS i/ili ICP-MS tehnikom, a dobiveni rezultati će se usporediti sa maksimalno dopuštenim koncentracijama teških metala u kozmetičkim proizvodima te utvrditi imaju li štetan utjecaj na zdravlje ljudi. |