Abstract | Burza je sluzna vreća i to ne jedna u ljudskom organizmu. Njihova funkcija je smanjiti trenje između tetiva i kosti, između tetiva i tetiva, te između koštanih izbočina i same kože. Upale mogu biti uzrokovane raznim čimbenicima: upalni bursitisa – potaknuti trenjem, kemijskim agenskom ili septičkim. Trenje se događa kod ponovljenih kretnji tetive preko same burze, što često biva kombinirano sa učešćem vanjskog pritiska. Bursitis se često javlja kod profesionalnih sportaša, no može se javiti i kod ljudi u svakodnevnom životu, osobito onih čiji posao zahtjeva puno klečanja na koljenima. Liječenje bursitisa uključuje odmor i smanjenje fizičkog napora, lijekove za olakšanje bolova, fizioterapiju, kortikosteroidne injekcije, nesteroidne lijekove i kirurški zahvat.
Najčešće lokalizacije bursitisa u koljenom zglobu su prepatelarni, infrapatelarni, pes anserinus te ukazuju na patologiju odgovarajućih regija. Važno je bursitis i njegove negativne utjecaje na zglob uspješno ukloniti jer daljnje opterećenje tijela na neizliječenim bursitisom može biti štetno zbog opterećenja mišićnih skupina, čak i onih udaljenih od ozlijeđene burze, što može dovesti do daljnjih ozljeda. Osim operativnih zahvata kod većih trauma, bursitis se također tretira i određenim fizioterapijskim postupcima.
Prije same intervencije jako je bitno postaviti točnu dijagnozu, provesti testove koji će ukazati na zahvaćene strukture, bolna mjesta, moguća ograničenja pokreta, te zatim dovesti do odabira najboljeg tretmana i na kraju uspješne terapije. Intervencije koje se koriste kod bursitisa koljena započinju primjenom kompresije elastičnim zavojima sa eleviranjem zahvaćenog ekstremiteta za smanjenje eventualnog edeme, a nakon akutne faze koristi se toplina u raznim oblicima zbog ubrzavanja procesa upale, povećanja opskrbe tkiva kisikom i u svrhu smanjenja napetosti i boli mišića i zglobova. Koriste se elektroterapijske procedure: dijadinamske struje i TENS; krioterapija, masaža, ultrazvuk te u novije vrijeme terapije udarnim valom i LASER visokog intenziteta. Nakon nestanka boli i upale započinje se s jačanjem mišića u području nastalog bursitisa. |